Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Медун: Награда „Марко Миљанов“ Селимиру Радуловићу и Благоју Баковићу!

На Медуну у Кучима у музеју Војводе Марка Миљанова, Удружење књижевника Црне Горе додијелило је своју највећу награду која носи име великог војводе.

Наиме, жири за додјелу међународне књижевне награде „Марко Миљанов“ Удружења књижевника Црне Горе у саставу: Будимир Дубак, предсједник, Милица Краљ и Владимир Поповић, чланови, након двије седнице одржане 25. априла и 1. маја ове године, између 20 књига које су које су се нашле у избору, једногласно је одлучио да ово најпрестижније књижевно признање УКЦГ за 2022. годину, равноправно додијели пјесницима Благоју Баковићу за пјесничку књигу „Није то моја вода“и Селимиру Радуловићу за пјесничку књигу „У царству ветрова арамејских“ .

Присутне госте је поздравио предсједник Удружења књижевника Црне Горе Новица Ђурић који је подсјетио на значај ове међународне награде као и симболику мјеста на коме се већ годинама уназад приређује свечаност – Музеј Марка Миљанова, на Медуну. Ђурић је најавио да ће књижевно удружење са најдужом традицијом у Црној Гори ускоро установити још једно истакнуто признање за есејистику и књижевну критику које ће носити име Трифун Ђукић и додјељиваће се сваке двије године.

Поново заједно – Трифун Ђукић и Марко Миљанов, свако из свог угла и на свој начин. Вјерујем да је то допринос афирмацији не само ономе што се ради на овим просторима, јер је награда “Марко Миљанов” међународног карактера – рекао је Ђурић.

Одлуку жирија образложио је предсједник Будимир Дубак.

Имајући у виду високе пјесничке домете, како у поменутим књигама, тако и у цјелокупном опусу Селимира Радуловића и Благоја Баковића, Жири Удружења књижевника Црне Горе за награду „Марко Миљанов“, једногласно је одлучио да ово високо признање за књижевност за 2022. годину додијели пјесницима Селимиру Радуловићу и Благоју Баковићу. Селимир Радуловић Богу посвећује и приноси своје пјесничко уздарје, а његова поезија се, по ријечима једног критичатра „може читати као исихастички пут до људске душе и њене обнове. Пјесништво Благоја Баковића дуги низ година накази се у самом врху српске поезије, у понајбољем слиједу оног стражиловског пјесничког усмјерењанкоје у својој основи чврсто повезује искон надахнућа, мелодију, ритам, звук, исказ-све у изузетно хармоничном свеобухвату лирске енергије – казао је, између осталог, Дубак.

Захваљујући се на награди пјесник Селимир Радуловић је казао да је дошао из матице српске из Новог сада, у невријеме, у вријеме туге, велике српске туге, не да украси, како каже, свој ревер још једним цветом ливадским, већ да се поклоним Марку и Медуну.

– Да се поклоним човјеку који се у невакат свога новога оружја доватио, да опише оно што је, од сваког писања, удаљено и заборављено под условом ако га умједнем пером казат ко што би га језиком исприча. Да се поклоним човјеку чији је наслов књиге, како каже Матија Бећковић, постао синоним и за његов људски чин и за његово књижевно дјело.Сви примјери као да су постали један примјер, једно чојство и једно јунаштво једног незнаног јунака-најважнијке личности у историји части српског народа, наставља Бећковић. И као што је сва наша слава скупљена на једну главу (Свети Сава), тако се сва слава вашег племена, драги моји Кучи, с разлогом, за сва времена скупила на главу Марка Миљанова – казао је Радуловић.

У пригодној бесједи добитник награде Благоје Баковић је казао да вријеме Марка Миљанова не може да прође.

Вријеме примјера чојства и јунаштва траје, упркос томе што живимо у времену великог нечојства и нејунаштва. Такви свијетли примјери радују наше тешке и суморне дане. Појединци, а понекад и читав народ се вазнесе до примјера чојства и јунаштва, вриједних Марковог записа у књигу вјечног памћења. Као што се Гинисова књига рекорда непрекидно допуњава и увећава, тако би и књига примјера чојства и јунаштва могла у себе да прими све оне примјере познате и непознате, чувене и нечувене, знане и незнане – казао је, између осталог, Баковић.

На крају програма предсједник Удружења књижевника Црне Горе Новица Ђурић уручио је по три комплета књига „Искра таинствена“ поводом 75 година постојања Удружења, Матици српској у Новом Саду, Књижевној задрузи Српског народног вијећа из Подгорице и Музеју Марка Миљанова.

Водитељ програма био је новинар Драган Алорић, уредник Српског радија.

Извор: српске новине

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

“Рабиндранат Тагор – пјесник и нобеловац”: Везе владике Николаја и индијског пјесника!

ПОД ЛУПОМ: У Монтефарму и са новим директором највише се цијене рођаци!

ГЕНОЦИДНИ ПОДАЦИ, ОДБОР ЗА ЗАШТИТУ СРБА У БИХ: У Зеници живјело 24.500 Срба, а сада око 1.000!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

глосариј

ЗАБРИНУТИ ЧИТАЛАЦ, КОРУПЦИЈА ИЛИ БРИГА О ГРАЂАНИМА: Нови министар здравља бира само кадрове одане власницима “Глосарија”!

дуско

ДУШКО КНЕЖЕВИЋ: Пацови на плафону, тражим сусрет са митрополитом и собу са Милом Божовићем!

JELICA2

ПРОФ. ДР ЈЕЛИЦА СТОЈАНОВИЋ: Српски писци да провјере како су уписани у базу података националне библиотеке, могуће је да умјесто српском припадају црногорском језику!

jovan eraković

АФОРИЗАМ ДАНА, ЈОВАН ЕРАКОВИЋ ИЗ БАЊАНА: “По свијету се вуцало, па када се офуцало…”!

puk

ДАН ПОБЈЕДЕ: Марш Бесмртног пука у Београду!