Комисија за економску политику и финансијски систем Владе Црне Горе предложила је да попис становништва буде одржан од 1. до 15. новембра ове године. Како је за “Дан” незванично саопштено у Влади, термин одржавања пописа зависи од данашње сједнице Владе и хоће ли бити измјена, али се оне не очекују. Сједници Владе предсједаваће премијер Дритан Абазовић.
Посланик Демократског фронта и Нове српске демократије Дејан Ђуровић казао је за “Дан” да свако одлагање пописа води ка противзаконитости и елементарној непристојности.
– Просто је несхватљиво да ево већ трећа година како је требао бити одржан референдум одлаже се попис, а само је новитет машта оних који проналазе разлоге. 2021. године, када је требало бити одржан, експертска Влада је у “брзини заборавила ставити га у буџетски закон. У 2022. години је предвиђен, али “експертску” замијени “мањинска”, па и попис паде у заборав. У 2023. је напокон законски све урађено од стране “техничке владе” и сад почиње одлагање од прољећа до љета, ево сад и до касне јесени. Несхватљиво је зашто се избјегава попис. И по нашем закону а и међународним актима је обавезно његово одржавање. Потребан је и као процес којим би се омогућило рјешавање демографских проблема, централизације Црне Горе и круцијалног проблема, негативног наталитета, који имамо већ трећу годину заредом – подвукао је Ђуровић.
Према његовим ријечима, право вријеме за одржавање пописа јесте одмах након предсједничких избора, да не бисмо дошли у позицију да ванредни избори опет одложе попис.
– Ако Влада у техничком мандату треба да доноси само неопходне предлоге закона, у сваком случају спровођење већ донијетог закона о попису, треба да јој буде примарни задатак – подвукао је.
Наш саговорник је оцијенио и да процес израде стратегије и развоја државе јесте управо условљен поменутим пописом.
Скупштина је 12. децембра прошле године, гласовима посланика парламентарне већине, усвојила Закон о попису становништва, домаћинстава и станова.
Против усвајања тог акта била су три посланика, а један уздржан. Пописом су обухваћени црногорски држављани који имају пребивалиште или боравиште у Црној Гори, без обзира на то да ли су присутни у мјесту становања или привремено бораве у другом мјесту у Црној Гори или у другој држави и странци који имају одобрен стални или привремени боравак.