Исказујемо подршку колеги Жарку Божовићу, као и свим запосленим у РТЦГ који су дискриминисани по било ком основу и изражавамо протест због изречене забране употребе јотоване варијанте црногорског језика у програму Јавног сервиса. Тражимо од Савјета РТЦГ да санкционише налогодавце ове дискриминаторске одлуке, без преседана у историји наше куће, поручили су новинари тог медија у отвореном писму упућеном Савјету.
Залагањем за, како је речено, употребу „стандардизованог језика“ намеће се ужи стандард од оног који Устав Црне Горе прописује и тиме потире Уставом загарантована категорија и крши уставно и основно људско право да пишемо и говоримо језиком народа којем припадамо.
–Цијенимо да, и као Јавни сервис и као медијска кућа која у свом називу носи име Црне Горе, имамо професионалну обавезу да његујемо и афирмишемо црногорски језик у свом богатству његовог сазвучја. Подсјећамо да је у том језику сачувана хиљадугодишња историја црногорске државе, њена култура и традиција, генетски код црногорског народа… Сматрамо зато да сваки атак на црногорски језик, по својој суштини, значи удар на темељне вриједности на којима је кроз вјекове почивало црногорско друштво. А Јавни сервис једне државе, по дефиницији, има обавезу да штити и промовише управо те вриједности, наводе у отвореном писму.
Посебно је, поручују новинари, разочаравајући начин на који је генерални директор РТЦГ покушао да „ријеши“ овај спор. Умјесто да у стилу доброг менаџера покаже компетенцију и одговорност, Раонић се, истичу, приклонио аргументима силе а не истине и стереотипу да свака индивидуалност и различитост, од оне коју менаџент намеће, представља, ништа мање, него удар на институцију и државу.
–Поводом оцјене генералног директора да је колега Жарко Божовић једини новинар РТЦГ који „тврди да му је неко нешто забранио“ и Раонићеве инсинуације да унутар куће нема новинара на које је вршен притисак – саопштавамо да то није тачно. Пред Основним судом у Подгорици води се поступак за мобинг, а подигнуто је више тужби због отказа и незаконитих разрјешења након доласка Бориса Раонића на чело Јавног сервиса. Такође, подсјећамо Савјет да је недавном првостепеном пресудом Основни суд пресудио да је њихова одлука о избору генералног директора незаконита. Као посебан вид притиска, Раонић континуирано користи институт одузимања радних задужења, измјена уговора о раду и распоређивања запослених на нижерангирана и мање плаћена радна мјеста, без обзира на неспорне резултате постигнуте на позицији коју су покривали. Пракса тихих смјена, без икаквог образложења, пријетње проглашавањем технолошким вишком, спроводе се у осветничком маниру, као казна за посленике ове куће који, за разлику од бившег НВО активисте, знају да је слобода изражавања мишљења гарантована иУставом и међународним конвенцијама, наводе новинари у писму упућеном Савјету.
На крају, вишедеценијско новинарско искуство, професионални и лични кредибилитет обавезују их, истичу, и да се ограде од програмских промашаја и озбиљних скандала, који од избора новог менаџмента дискредитују мисију јавног сервиса и урушавају углед најстаријег црногорског електронског медија.
-Подсјећамо Савјет да руководеће позиције не доносе само привилегије, већ подразумијевају и одговорност, наводе новинари.
Отоврено писмо потписују:
Снежана Ракоњац
Тања Шуковић
Наташа Баранин
Срђан Човић
Драган Томашевић
Весна Терић
Вања Шћекић
Јадранка Прелевић
Славица Крушчић
Весна Бановић
Бранко Војичић
Јелена Бобичић Човић
Душка Станић
Муса Ђокај
Будимир Раичевић
Часлав Вујотић
Јулијана Жугић
Сања Ћосовић
Милена Ђуровић Станојевић
Ана Крушчић
Горан Станојевић