Најрадоснији хришћански празник, дан Христовог рођења, данас прослављају Српска православна црква и цркве које поштују јулијански календар. Верује се да је Христово рођење донело светлост истине људском роду и да је тим догађајем испуњено старозаветно пророчанство о рођењу Спаситеља.
Данас се слави рођење Исуса Христа, Спаситеља који је дошао међу људе да им укаже на вредности вере у љубав, да их измири са Богом кога су се одрекли починивши први грех.
Према јеванђељу, Исус Христос је рођен тачно у поноћ, када се најсјајнија звезда која се кретала од истока према западу зауставила изнад пећине крај Витлејема.
У пећини у Витлејему Марија је у сламу повила новорођеног Спаситеља и поклонила му се као Богу.
-У исто време, над земљом израелском појави се велика сјајна звезда која беше необична стога што се није кретала од истока ка западу већ се кретала према југу, а не беше на висини као све звезде већ у висини птичјег лета, пише у јеванђељу.
Звезду су четрдесет дана пратила тројица мудраца, Гашпар, Балтазар и Мелкиор. Стигавши у Јерусалим, у витлејемској пећини, над којом се зауставила звезда, поклонили су се детету “као цару над царевима и даривали га златом, а потом тамјаном као Бога и смирном као првосвештеника и учитеља”.
Цар Ирод је, у страху за свој престо, наредио да се у Витлејему побију сва мушка деца до две године, надајући се да ће међу њима бити и новорођени Исус. Према јеванђељу, убијено је 14.000 деце, али је света породица пребегла у Мисир у Египту, где је живела до Иродове смрти.
Патријарх Порфирије у Божићној посланици позвао је Србе где год да живе да поштују јеванђеље и да кроз то буду спремни да благу вест мира и љубави објављују сваком човеку на свету.
“Радујмо се на овај велики и дивни празник рођења Господа, Бога и спаса нашег Исуса Христа, којим се остварило спасење света и човека! Придружимо се анђелима певајући: ‘Слава на висини Богу и на земљи мир, међу људима добра воља!'”, поручио је патријарх.
Истакао је да је “тајна Божића садржана у бескрајном смирењу превечнога који се родио као детенце и дозволио да га додирнемо, а умало, по свезлој замисли Иродовој, и повредимо”.
“Но, не марећи за људске слабости, син Божји очекује нашу љубав и омогућује нам да га загрлимо. Тако смо о Божићу позвани да будемо судеоници његовог одрастања у овоме свету како бисмо узрасли у меру раста пуноће Христове. У овој богочовечанској спрези ми усвајамо јеванђелске врлине, вечне вредности које син Божји собом доноси на земљу”, додаје патријарх.
“Живећи по заповестима Господњим, у окриљу свете цркве, ми почињемо да гледамо његовим очима, дишемо његовим плућима и мислимо његовим умом. На тај начин постепено усвајамо ум Христов, јеванђелски етос, вечне вредности, постајући препорођени људи, грађани царства небеског и укућани дома Божјега”, наглашава се у Божићној посланици.
Бројни државни званичници упутили су свештенству и верницима честитке поводом божићних празника.
Припреме за овај празник почеле су пре 40 дана, Божићним постом, прочишћењем духа и тела. Зато су незамисливе свађе и расправе на овај дан, па посвађани треба да се помире или миробоже.
Празник се проводи у кругу породице, не иде се у туђе куће. Долази једино положајник, особа срећне руке која ће породици донети срећу, здравље и напредак.
Од Божића до Богојављења мрсни су дани, па и среда и петак, али се уочи Богојављења, на Крстовдан, пости ма који дан био.
У вези са Божићем код Срба постоје бројни, али и различити обичаји. Међутим, поздрављање на овај празник је свугде исто:
Христос се роди! Ваистину се роди!