Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Како је Дража дочекао нову 1920. годину: “Да видимо ко је бољи Србин од мене”!

Ово питање је важно јер се ту и тамо и даље пише како је Дража у новогодишњој ноћи клицао Лењину и бољшевицима и како је због тога ухапшен.

Наравно, није било тако.

Дража је Првог светског рата распоређен према албанској граници, у Призрен, ради гушења још једне арнаутске побуне. На Косову и Метохији боравио је од краја септембра 1918, па све до краја зиме 1919. године. Његово прво мирнодопско одредиште је касарна “Краљ Петар I” у Скопљу. Од 11. априла до 1. септембра 1919. године, ту је био на дужности заступника командира Митраљеског одељења у 28. пешадијском пуку. Као најбољег официра у пуку, командант га је предложио за прелазак у Краљеву гарду у Београду.

Тако, ујесен 1919. године поручник Драгољуб Михаиловић постаје водник 3. чете 1. батаљона Пешадијског пука Краљеве гарде.

Али Дража се није дуго задржао у Краљевој гарди, због једног инцидента у кафани “Слобода” (Масарикова улица), уочи поноћи 31. децембра. Његов друг, гардијски поручник Стефан Бухоњицки, припит је држао здравицу, у којој је похвално споменуо бољшевичку револуцију. Када су Бухоњицком због тога упућене претње, Дража је извадио пиштољ, репетирао и ставио на сто, рекавши: “Да видимо ко је бољи Србин од мене”.

Ове речи записане су током полицијског увиђаја, а не клицање Лењину и бољшевицима.

Дража је је добио 15 дана затвора, а онда је, већ 25. јануара 1920, враћен у 28. пешадијски пук у Скопљу, на положај водника и ађутанта команданта пука, потпуковника Милутина Влајића. Бухоњицки је упућен на арнаутску границу.

Само неколико месеци после свог другог боравка у затвору, Дража је, 11. априла, још једном одликован Златном медаљом за храброст. Следећег месеца почиње и његова наставничка каријера: 11. маја је постављен за водника једног митраљеског одељења у III подофицирској школи у Скопљу. Следило је унапређење у чин капетана II класе, 14. октобра, и још једно одликовање, Орден белог орла са мачевима V реда, које му је уручено 1. децембра 1920. године.

На службу у Гарди вратиће се као мајор. Био је командант батаљона Гарде.

Милослав Самарџић

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

СНО ВАСОЈЕВИЋА: Тражимо референдум о Резолуцији о Сребреници!

ПОВОДОМ ПРАЗНИКА ЛОВЋЕНСКОГ ТАЈНОВИДЦА: Поема Његошу!

МОНАРХИЈА: Црква и Круна заједно!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

Grad_zenica_panorama

ГЕНОЦИДНИ ПОДАЦИ, ОДБОР ЗА ЗАШТИТУ СРБА У БИХ: У Зеници живјело 24.500 Срба, а сада око 1.000!

mladić

ДАРКО МЛАДИЋ: Мој отац је лоше, непокретан је и само лежи!

БРАТУНАЦ, 9. ЈУЛА /СРНА/ - Уз регионални пут Братунац-Поточари данас су постављене фотографије 3.267 српских цивила и војника из средњег Подриња убијених и погинулих у протеклом грађанском рату у БиХ.

ЦРНА ГОРА И СРЕБРЕНИЦА ( “РТРС”): Самоубиство са продуженим трајањем!

un

СРПСКИ СТАВ: Резолуције против суверених и одлучних!

vasilije

БРАНКА ЗЕЧЕВИЋ: Света Ана-Анастасија!