На сједници скупштинског Одбора за политички систем, правосуђе и управу пет чланова Одбора из редова Демократског фронта били су уздржани приликом гласања за амандмане на Предлог измјена Закона о локалној самоуправи, којим би се према ријечима предлагача ријешила политичка криза у Подгорици.
Два члана Одбора из Демократске Црне Горе подржала су поменуте амандмане, а против је био Борис Мугоша из СД-а.
Славен Радуновић (ДФ) је на сједници Одбора затражио да се амандмани повуку због одлуке Уставног одбора да се распише нови конкурс за судије Уставног суда, али поручио је и да ће одагнати сумњу у било какве “задње намјере” и гласати за ове предлоге на пленуму.
-У свјетлу нових чињеница да је Уставни одбор одлучио да распише конкурс и рок за пријаве истиче рок 10. јануара, до 20. јануара можемо да изаберемо судије Уставног суда који треба да ријеше жалбе поднијете на изборни процес. То питање ће на овај начин бити брже ријешено, него примјеном ове норме, истакао је Радуновић.
Према његовим ријечима, ово законско рјешење упитно је и са правног аспекта.
–Законско рјешење је и на доста клизавом правном терену, било је доста поређења са измјенама Закона о предсједнику, међутим то су различите ствари. Када је Закон о предсједнику у питању, ту се силеџијским понашањем предсјендика онемогућила Скупштина да врши надлежност, а то је да бира владу. У овом случају је формални разлог недостатак кворума Уставног суда, који ћемо очигледно имати око 20. јануара и мислим да не треба да улазимо у било какву сиву зону, страх ме је да тиме не бисмо закомпликовали ствари, рекао је Радуновић.
Тврди да, уколико се не изаберу судије 20. јануара, постоји могућност сазивања ванредне сједнице Скупштине са тачком измјене и допуна Закона о локалној самоуправи.
Један од предлагача амандмана, Данило Шарановић (Демократе) је рекао да није оптимиста да ће доћи до избора судија Уставног суда
Подсјећамо, потпредсједница Скупштине и функционерка Покрета за промјене (ПзП) Бранка Бошњак и посланици Демократа Данило Шарановић и Грађанског покрета УРА Милош Конатар предали су јуче у скупштинску процедуру амандмане, којима је предвиђено да, уколико надлежна изборна комисија не објави коначне резултате избора у року од 60 дана од њиховог одржавања, актуелном сазиву локалног парламента мандат престаје по сили закона.
Шарановић је јуче на конференцији за новинаре рекао да тај рок од 60 дана у Подгорици истиче данас.