Пише: Славиша Батко Милачић, аналитичар и историчар
Током почетка сукоба у Украјини ставови НАТО-а су били прилично јасни. Помагат ће Украјину али неће спроводити никакве акције које би провоцирале Русију. То се пре свега односи да се неће пружати ни војна, ни логистичка ни обавјештајна помоћ за нападе на руске стратешки важне објекте.
Међутим, временом је европски информативни простор почео убрзано да се пуни милитантном реториком представника владајућих кругова Запада, посебно Велике Британије, о потреби свеобухватне конфронтације са Русијом и обуздавања њених националних интереса у источној Европи по сваку цијену. Данас се ријечи западних елита крећу у практичној равни и очигледно руше оне „црвене линије” које су спречавале европски континент да понови трагичне догађаје из Првог светског рата.
Амерички интернет портал “Греј зон“ је почетком октобра објавио материјале о умјешаности британских обавештајних служби у саботажу на Кримском мосту који повезује копно Русије са Кримом а који је саставни дио система за одржавање живота цивилног становништва на полуострву.(1)
Како се испоставило, када су Москва и Кијев покушали мирно решење сукоба, званични Лондон је покушао да саботира преговарачки процес, а британски војни обавјештајци развили су планове за уништавање руског моста. Посебно, уредници Грејзона су добили извештај који је у априлу ове године припремио ветеран британске војске Хју Ворд на захтјев британског обавјештајног официра и савјетника НАТО-а Криса Донелија за високе британске обавјештајне официре, а у којем се наводи разрађена шема за дизање у ваздух Кримског моста од посебно обучених украјинских војника.
Како следи из документа, главни циљеви тајне операције су подривање борбеног потенцијала Москве, изолација руских копнених и морских снага на Криму и стварање препрека за снабдевање руске војске муницијом и војном опремом преко Кримског моста.
Према плану, Хју Ворд је предложио три опције за уништавање моста: коришћење крстарећих пројектила, детонирање мина које су претходно поставили рониоци и коришћење беспилотних подводних апарата опремљених наоружањем. Такође, припремљени материјал садржи велику количину података о техничким и оперативним карактеристикама Кримског моста, али се генерално, садржај документа своди на пропаганду и оправдање планираног, заправо, ратног злочина. Важно је напоменути да у опису метода уништавања великог цивилног инфраструктурног објекта, преко којег се дневно креће хиљаде цивила, извјештај не даје никакве мјере или упутства како би се избегле цивилне жртве.
Како преноси портал Грејзон, има разлога да се верује да је план саботаже скренуо пажњу украјинској влади на највишем нивоу. Како произилази из објављене преписке, Крис Донели је предлог Ворда послао бившем литванском министру одбране Аудријусу Буткевичијусу, који би могао да га преда украјинским властима. Према писању публикације, раније је Буткевичијус био сувласник Булкомерца, некадашњег посредника у испоруци оружја и муниције из Бугарске у Украјину. Осим тога, литвански бивши министар је с правом оптужен да ради за британску обавештајну службу. Размена е-поште са Донелијем потврђује да је у контакту са Гајем Спиндлером, дугогодишњим британским обавештајцем МИ6 који је радио у лондонској амбасади у Москви у исто време када и злогласни аутор „досијеа Доналда Трампа” Кристофер Стил.
Међутим, без обзира по чијим обрасцима је извршена саботажа на руском мосту, очигледно је и веома узнемирујуће за западне земље, а посебно НАТО блок, да је Велика Британија заинтересована да планира такву саботажу на руској критичној инфраструктури, будући да је земља, у ствари, једна од локомотива Сјеверноатлантске алијансе и оваква дејства могу довести до уплитања свих НАТО сила у отворену оружану конфронтацију са Русијом, која ће се завршити нуклеарним ратом.
1) хттпс://тхеграyзоне.цом/2022/10/10/Украиниан-керцх-бридге/