‘-Управа за инспекцијске послове (УИП) неће доносити нова рјешења према министарствима вањских послова и одбране јер сходно Закону о спомен-обиљежјима Црне Горе, поменута министарства у конкретном случају нијесу субјекти надзора, а у предметној правној ствари је већ донесено рјешење које је правоснажно и извршно, саопштено је „Дану“ јуче из ове државне инспекције.
Инспекција је наиме рјешењем 17. октобра Општини Котор наложила да уклони ово обиљежје, што до данас није извршено, док је которски предсједник, у понедјељак 31. октобра, поручио да се уклањање плоче може наложити „само и искључиво“ Министарству вањских послова и ресору одбране „односно институцијама које су ту плочу и поставиле“.
Спомен-обиљежје у Морињу су 10. октобра открили тадашњи министри вањских послова и одбране Рашко Коњевић и Ранко Кривокапић са хрватским званичницима, након чега је инспекција утврдила да је плоча незаконито постављена, а сада је бивше министре Скупштина Црне Горе разријешила дужности. Покушај надлежних служби Општине Котор да изврше рјешења инспекције пропао је 24. октобра јер војска која обезбијеђује бившу касарну није дозволила приступ тим објектима.
Из УИП-а истичу да је Инспекција за заштиту културних добара и културне баштине поступала сходно својим надлежностима, а у односу на императивне одредбе Закона о спомен-обиљежјима, према којима је, како кажу, једино и искључиво за уклањање надлежна Општина на чијој је територији нелегално обиљежје постављено/подигнуто.
Напомињу да у прилог наведеном говоре чланови 27 и 40 Закона о спомен-обиљежјима Црне Горе који кажу да су „органи локалне управе надлежни за послове културе и грађевинарства дужни су да спријече бесправно подизање спомен-обиљежја, доношењем рјешења о забрани подизања, односно о уклањању бесправно подигнутог спомен-обиљежја“, као и да „уклањање спомен-обиљежја скидањем спомен-објекта или дијела спомен-објекта врши орган локалне управе надлежан за послове културе“.
–Управа за инспекцијске послове до јуче није примила било какав акт – жалбу субјекта надзора – Општине Котор, у вези са предметним случајем. Напомињемо да је рјешење субјекту, надзору, уручено дана 20. октобра, те да је рок за подношење жалбе осам дана од дана уручења рјешења, а који рок је истекао. У уводном дијелу је дат законски осврт на надлежности у предметном случају из којег недвосмислено произилази да је Општина Котор субјекат надзора, а одговорно лице субјекта надзора предсједник Општине Котор Владимир Јокић, који од момента вршења инспекцијског надзора није имао примједби на поступање инспектора, као ни на записник; те је исти уредно потписао. Надаље, исти је поступио по налогу инспекције за заштиту културних добара и културне баштине, налажући Комуналној инспекцији Општине Котор да уклони предметну плочу, чиме је увелико ушао у поступак извршења рјешења, које очигледно није успио реализовати до дана дањашњег. Нова рјешења о уклањању предметне плоче према Министарству вањских послова и Министарству одбране неће се доносити, јер сходно Закону о спомен-обиљежјима Црне Горе, поменута министарства у конкретном случају нијесу субјекти надзора, а у предметној правној ствари је већ донесено рјешење које је правоснажно и извршно, пише у одговорима Управе за инспекцијске послове достављеним „Дану“.
Из УИП-а најављују и да ће у даљем току поступка пратити извршење рјешења и приступити административном извршењу рјешења.
УИП тврди да нијесу добили ниједу жалбу
Из УИП-а су нам, међутим, јуче казали да по основу изречених рјешења нису примили ниједну жалбу Општине Котор.
-Уколико оне не би поступиле по рјешењу, Управа за инспекцијске послове мора ангажовати извршну службу и сама уклонити плочу. Са свега наведеног јасно је да смо Општина Котор и ја као њен предсједник, мимо закона и тенденциозно стављени у центар овог догађаја, што смо цијели претходни период трпјели зарад опште друштвене користи и због односа државе Црне Горе са Републиком Хрватском, изјавио је тада Јокић наводећи између осталог и да је Општина поднијела жалбе на сва рјешења инспекције.