Премијер у техничком мандату Дритан Абазовић саопштио је да је поднио кривичну пријаву против више функционера бивше власти из редова Демократске партије социјалиста (ДПС), Социјалдемократа (СД) и Бошњачке странке (БС), због, како је навео, сумње да су причинили вишемилионску штету државном буџету додјелом станова и помоћи приликом рјешавања стамбених питања.
Кривичне пријаве Абазовић је поднио против Предрага Бошковића, Драгице Секулић, Сузане Прибиловић, Суада Нумановића, Будмира Шегрта, Дамира Шеховића, Ивана Брајовића, Сање Влаховић, Дражена Миличковића, Јелене Радоњић, Александра Јовићевића и Османа Нурковића.
-Дошли смо до списка од преко 500 људи који су добили станове. Да тај списак буде објелодањен, да виде људи ко су њхове колеге ко су добили станове и помоћ од државе и да виде да ли је то било основано или не, казао је Абазовић на прес конференцији.
–Захвалан сам људима у Државном архиву који су уредно то устврдили и обавијестили Геерални секретаријат Владе с обзром на то да ми двије године желимо да дођемо до свих папира, а то је немогуће јер је дио грађе уништен или отуђен, рекао је Абазовић.
Казао је да је дио архивске грађе уништен те да је Влада Душка Марковића, 17. септембра 2020, донијела одлуку да се униште сви тонски записи са сједница Владе од 2010. до 2020. године.
–Ово раније нисмо објавили јер су из ДПС власти тражили од Државног архива да 30 година закључа ове документе, навео је Абазовић.
Он је казао да је, приликом транспорта грађе из Владе према Државном архиву, нестало 60 регистратора.
-Донијели смо нову одлуку. Скинули ознаку интерно са овога. Све треба да буде транспарентно. Завршили смо процедуре и сада ће све бити објављено, истакао је Абазовић.
Он је казао да ће данас објавити и податке у вези са додјелом станова. Према његовим ријечима, казне за то кривично дјело нису нимало мале. Такође је навео да бивши главни специјални тужилац Миливоје Катнић је раније устврдио да у тим случајевима нема кривичног дјела.
-Сада обављамо кривичну пријаву, поднијели смо прилично обимне доказе. Видјећемо да ли ће нови испецијални државни тужилац оцијенити на другачији начин, додао је Абазовић.
Он је објаснио да су кривичну пријаву поднијели само за стамбене кредите гдје је, како је навео, причињена штета близу два милиона евра, а да ће, вјероватно, подносити кривичне пријаве против људи који нијесу сачували документацију и спровести вјештачење за неке друге случајеве.
Правни савјетник премијера Иво Шоћ казао је да процијењено да је приликом одлучивања о захтјевима за додјелу станова и кредита причињена штета од 1,8 милиона евра.
Он је објаснио да се поднесена кривична пријава односи само на стамбене кредите.
-Жао ми је што не могу да изнесем превише детаља, јер тужилац мора све испитати. Бахатост ових људи је била огромна. Људи су без икаквог образложења добијали 40–50 хиљада евра, иако је лимит био 15 хиљада, истакао је Шоћ.
Како је навео, за Владину комисију су постојали повлашћени људи и око 95 одсто њих из државне администрације, за коју нијесу важила иста правила.
Казао да, уколико буде утврђено да је извршено кривично дјело, тај новац мора да се врати.
–Колико је то могуће, питање, можда ти људи више немају тај новац, рекао је Шоћ.