Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

У Прањанима: Обиљежено 78 година од четничке акције спашавања америчких пилота!

У Прањанима код Горњег Милановца обележава се 78 година од историјске Мисије Халијард, у којој је са импровизованог аеродрома успешно евакуисано више од 500 америчких и савезничких авијатичара. Сећање на једну од најуспешнијих акција спасавања током Другог светског рата и пријатељству два народа негују потомци пожртвованих Срба и америчких ваздухопловаца.

Андреа је млада америчка новинарка и први пут је прањанском крају. Жели да сазна нешто више о Мисији Халијард управо у месту одакле је њен деда евакуисан после обарања изнад Македоније.

-Чула сам приче од оца и рођака, деда о томе није пуно причао, али је са њима поделио само нека осећања. Зато желим да забележим приче и документујем његову историју, наводи Андреа Тининг.

У истој акцији са Галовића поља 1944. спасен је и рођак Стива Смита, који не крије радост због доласка у Србију.

Могу да упознам унука четника који је спасао мог рођака и индиректно дао и мени живот. Бићу у прилици да се рукујемо и да му лично кажем: ‘Хвала што сте ми спасли стрица, јер сам због вас и ја овде, жеља је Стива Смита.

На историјску мисију у Прањанима данас подсећа аеродром изграђен у склопу меморијалног комплекса управо на месту одакле су ка Барију полетали авиони са спасеним пилотима.

Последњих година прича о херојству Срба све чешће чује се и у Америци.

Сада имамо осам различитих музеја где одржавамо изложбе, пријеме, разговарамо о овој мисији јер смо успоставили добре односе са организацијама, предузећима, породицама, истиче Џон Капело из Фондације Мисија Халијард.

Ранко Ристић, члан те Фондације, истиче да је то огроман значај за њих и као Србе и као Американце српског порекла, а и саме Американце.

Видите данас овде имамо чак и студента њихове ваздухопловне академије, значи то је велики значај да се каже та прича у Америци, указује Ристић.

Потомци учесника славне мисије, када је из Прањана евакуисано више од 500 оборених авијатичара, чувају сећање и негују пријатељство два народа.

Обиљежавању у Прањанина присуствовали су представници Владе и Војске Србије, као и представници других савезничких земаља које су биле дио операције “Халијард”.
Обраћајући се присутним као изасланик предсједника Србије, министар културе и информисања Маја Гојковић, рекла је да становници Прањана и других села у Србији и Републици Српској и припадници Краљевске војске у отаџбини нису имали дилему да ли треба да ризикују своје и животе својих најмилијих како би спасили савезничке животе.
-Ова операција аутентично је сведочанство о солидарности српске војске са ратним друговима из САД, Велике Британије, Канаде и других савезничких земаља, додала је она.
Гојковићева је рекла да је мисија “Халијард”, односно операција “Ваздушни мост”, један од симбола савезничке борбе у Другом свјетском рату, и свијетли примјер храбрости и човјечности, записан великим словима у српској, европској и свјетској историји ратовања.
Спасавајући савезничке пилоте, српски народ и припадници Краљевске војске у отаџбини под командом генерала Драгољуба Драже Михаиловића, извели су један од највећих херојских подвига током нацистичке окупације Србије у Другом светском рату, навела је Гојковићева.
Према њеним ријечима, то је истовремено био чин патриотизма и јунаштва, испуњен дубоком свијешћу о томе колико је значајно да се заједно са савезницима стане на страну слободе и правде. Гојковићева је рекла да ће остати забиљежено да ни ризик од страховите одмазде, па и од саме смрти, нису уплашили Равногорце и српске сељаке у својој племенитој намјери да спасу животе својих пријатеља и савјезника.
Она је додала и да је српски народ увијек био познат по својој правдољубивости, слободарском духу и по томе да јако добро зна да слободу цијени више од свега, саопштено је из Министарства културе и информисања Србије.
Dan kad su srpski seljaci spasili američke pilote: 78 godina od Operacije  Halijard, Herkules preleće Pranjane - Telegraf.rs
Гојковићева је подсјетила на славне Србе од војводе Путника до Карађорђа и цара Лазара, који је са својом војском стао на браник, не само своје отаџбине, већ и читаве Европе.
Обиљежавању су присуствовали пензионисани потпуковник америчке авијације Џон Капело, који је и предсједник Фондације мисија “Халијард”, затим командант Команде специјалних операција за Европу генерал-мајор Стивен Едвардс и амбасадор САД у Србији Кристофер Хил.
Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

КОНАЧНО: Нова српска демократија одлучила да се поздрави са антисрпским “Вијестима”!

ЈАКОВ ЗАГОНЕТАН КАО СВЕТО: Грађани су рекли своје, шта – Бог те пита!

КУРТИ СВИРА ПО МОНТЕНЕГРИНСКИМ НОТАМА: Србија сања уједињење Срба и распад БИХ, Црне Горе и Косова*!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

dubrovnik-1

НИЈЕСМО ЗНАЛИ, А ТРЕБАЛО ЈЕ: Дубровачка бригада Југословенске Војске у Отаџбини, командант капетан др Нино Свилокос!

odstupanje-Zidani-most

ИДЕОЛОШКЕ МАГЛЕ: Четничко Антисрпство лидера странке испод цензуса!

bajo-stanisicu

ПОГИБИЈА ПУКОВНИКА БАЈА СТАНИШИЋА

radivoje

ИЗА СЦЕНЕ: Академик Радивоје Беровић – “Сјен српског Скадра”!

vranes

ВРАНЕШАНИ УПОЗОРАВАЈУ: Поједини медији на туђој несрећи скупљају политичке поене, Дарко и Јасмин нијесу се оглашавали када су Маџгаљи убијени!