Најпознатији Србин у свету, 11. септембра, када се игра финале турнира „УС опен“ биће у САД. Тог дана поставићемо бисту Новака Ђоковића у „Српској културној башти“ у Кливленду. Обавестићемо председника Џоа Бајдена да је Новак Ђоковић стигао у Америку – каже Никола Лончар, идејни творац и финансијер овог пројекта
– Светском прваку у тенису Новаку Ђоковићу је забрањено да учествује на турниру „УС опен“. Ми у Теслиној научној фондацији смо одлучили да Новак Ђоковић, најпознатији Србин у свету 11. септембра, када се игра финале овог турнира, буде у Америци. Тог дана поставићемо бисту Новака Ђоковића у „Српској културној башти“ у Кливленду. Позваћемо америчке медије да обавесте Џоа Бајдена, председника САД да је Новак Ђоковић стигао у Америку – пун оптимизма говори Никола Лончар, идејни творац и финансијер овог пројекта.
Лончар је председник ТНФ, која има 12.000 чланова широм света. У анкети са члановима и пријатељима, Лончар је дошао до одлуке да на овом споменику у Кливленду буду исписане речи самог Новака Ђоковића о његовој и српској највећој победи: “Када је НАТО уништавао моју земљу Србију без правног основа 1999. године био сам дете. Зарекао сам се да ћу тај исти свет победити на наш начин. И ево ме данас да као шампион света у тенису кажем – то уништавање није поразило мој српски народ и није нам сломљен дух. И даље смо радосни људи. То је наша победа” – Новак Ђоковић, 11. септембар 2022. године Кливленд.
Биста светског шампиона је рад вајара Бојана Микулића из Бања Луке. Модел у гипсу који је урадио управо се налази у ливници. Изливен лик Новака Ђоковића у бронзи из Србије ће отпутовати за САД. Микулић је сарадник Теслине научне фондације из Филаделфије, за коју је урадио десетак бисти српског генија Николе Тесле. Ове бисте су постављене у САД преко Србије до Турске. Интересантно је да је биста српског генија украдена 2014. године из Српске културне баште и да ће ове године ТНФ поставити нову бисту Николе Тесле у Кливленду.
Од 1923. године у Кливленду постоји „Парк нација“ са културним баштама 120 држава. Из толико земаља света и нација су становници овог града, некад познатог по аутомобилској и челичној индустрији. Између два светска рата је постојала и „Југословенска културна башта“, која је имала један споменик Светога Саве. После распада СФРЈ ова башта је предата Словенији, а Србија је добила свој део парка.
Од 2008. године постоји „Српска културна башта“, у којој су постављене скулптуре краља Петра И Карађорђевића, Петра ИИ Петровића Његоша, патријарха Павла, Николе Тесле, Михајла Идворског Пупина, Милутина Миланковића, Милеве Марић, Вука Стефановића Караџића, Стевана Стојановића Мокрањца, Надежде Петровић и Десанке Максимовић.
– У овом међународном кливлендском врту наша „Српска културна башта“ је најлепша. Поред цвећа и српске траве на травњаку, овде су споменици и бисте једанаест српских великана, али и светских личности, које су обележиле историју човечанства– каже Алекс Мачески, оснивач и главни донатор овог српског парка, почасни конзул Србије у држави Охајо. Последња међу великанима постављена је у јулу месецу прошле године, биста песникиње Десанке Максимовић. На постаменту бисте је између осталог записано да „њен рад наглашава праштање, саосећајност и љубав“, што је у сагласју са крилатицом свих културних башти – „Мир кроз узајамно разумевање“.
Да би се обезбедила средства за обогаћивање и одржавање баште, Мачески сваке године организује донаторски „Српски голф излет“. Тако је и било и дан пре откривања Десанкине бисте.
– Ми на донаторској вечери и добротворним прилозима сакупимо у наш фонда за српску башту око 12.000 долара. Како бисте буду и скупље него што ми имамо пара, онда чекамо и годину и по дана док не сакупимо довољно долара, да можемо да финансирамо израду нове бисте – открива нам Алекс Мачески, иначе, бивши издавач, председник и главни извршни директора листа „Плејн дилера“, који је деведесетих једини у САД објављивао истину о српском народу.
Српска културна башта у Кливленду је српски музеј на отвореном. Било је предлога да споменик добије свети Николај Велимировић, који је радио на формирању Српске православне цркве у САД. Међутим, владике СПЦ у Америци никако да нам дају благослов за овај подухват.
Има предлога да своју бисту у Српској културној башти у Кливледну добије и Ђорђе Шагић, први српски досељеник у САД давне 1814. године. Шагић је оснивач прве српске цркве Свети Сава у Џексону. Његова биста ће бити постављена после споменика најпознатијим Србима на свету – Николи Тесли и Новаку Ђоковићу. Тесла има 33 споменика и бисти у двадесет држава света. А Новак Ђоковић ће имати само две бисте.
Извор: српски глас