Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Истраживање, Миљан Станишић: „БРАТОУБИЛАЧКИ И ГРАЂАНСКИ РАТ У ЦРНОЈ ГОРИ 1941. ГОДИНЕ“ (1)

Пише: МиљанСтанишић

ЦИЉ ИСТРАЖИВАЊА ОБЈЕКТИВИЗИРАЊЕ ТЕМЕ БРАТОУБИЛАШТВА 1941-1945.

Тема Братоубилачког рата у Црној Гори 1941-1945… је истраживачки пројекат који сам започео крајем 80-их година прошлог вијека. Почетком 1990. године послао сам редакцији часописа „Српска реч“, опширан текст „Истина о војводи Бају Станишићу, пуковнику, и четничком покрету“, ради објављивања за други број, који је требао да изађе у марту те године. Међутим, тај број, у којем је требао да буде објављен и мој текст, је био забрањен. У том броју је доминантан наслов и простор био посвећен страдању око 20 хиљада српских младића, који су ликвидирани од комунистичких власти у Миљевини код Фоче. Наиме, ови младићи су крајем 1944. године напустили Србију, заједно са јединицама ђен. Драгољуба Михаиловића, одакле су се пребацили на подручје Херцеговине. Они скоро и да нијесу “омирисали барут“, јер је рат био убрзо завршен. Њима су комунистичке власти путем летака из авиона послали поруке да се предају на подручју Фоче, и да се не плаше за своју судбину, јер ће одатле бити пребачени у своја мјеста боравка, тј. у Србију. Како су се ови младићи масовно предали, не сумњајући у искреност понуде коју су им упутиле нове власти, а знајући да немају кривице, то су их новопечени „партизани“ (листом муслимани и Хрвати, који су до прије тога пар мјесеци били у усташама и прешли у партизане) монструозно ликвидирали и бацили у понорницу „Понор“ у Миљевини код Фоче. Други број тог часописа изашао је средином те (1990) године, а у њему се нашао и дио текста (који сам предао редакцији „Српске речи“), у којем је поред осталог изнијето  да су  пук. Бајо Станишић и његови рођаци наставили традицију својих предака, „који су се вјековима борили за слободу, уз то носећи у себи понос, правичност и човјекољубље, а тим геслом су се руководили и у Другом свјетском рату који је за нас православне Србе посебно био кобан“.

У том тексту сам апострофирао своје намјере покушаја објективизирања тих дешавања: „Кроз разговор са непосредним учесницима у рату, као и путем докумената, записа, свједочења, књига и др. дошао сам до важних података, а покушаћу да дођем и до оновремених докумената који ће најбоље објелоданити истину. Сматрајући својом моралном обавезом настојаћу да објективно утврдим истину о Бају Станишићу и покрету коме је припадао. Овом приликом узгред ћу вам поменути нека запажања о Бају Станишићу и рођацима из Винића. Они су били учесници Априлског рата и јулског устанка. Показали су велику храброст, самопрегор и несебичност, вјерујући у искреност свих, па и комуниста, о заједничкој борби против фашистичког агресора. Стварност их је, међутим, брзо демантовала. Убрзо су увидјели да циљ комуниста нијесу фашисти и да они избјегавају борбу против окупатора, како би се обрачунали са онима које су називали буржоаским, старим, превазиђеним. КПЈ је вјеровала да ће им слободу донијети Савезници, у првом реду СССР, и почели су да се брутално обрачунавају са свиме што није комунистичко. Била је то перфидана, зликовачка и смишљена Брозова политика, односно политика Коминтерне о држању Срба у „џепу“, јер су им Србија и Срби били препрека за стварање комунистичке Југославије. Због тога су гурнули Србе у братоубилачки покољ, као и жртвујући само њих у борби против наци-фашизма. Страдали су, дакле, листом Срби (око 90%)“.

Наведено је да су пук. Бајо Станишић са својим рођацима и другима постигли знатне успјехе у почетку рата. А пошто је био пуковник Краљевске војске комунисти су ријешили да се отарасе њега и свих оних који су имали везе са „бившим“:  „Комунисти чине нечувене злочине. Упадају у куће тих ‘бивших’, убијају без икаквих доказа оне које затекну у кући, и старе и младе. Има примјера да су из појединих кућа ликвидирали више чланова, као што су убили шесточлану породицу Јововић (Бјелопавлићи). Треба рећи да је међу страдалима било и честитих комуниста, као што је био и правник Слободан Марушић, који је прије рата побјеђивао на изборима, иако је био са комунистичке листе. Он није хтио да убија невине људе, своје саборце у борби против окупатора, нити да пљачка њихове куће и убија чланове њихових породица. Био је стријељан по пресуди пријеког партизанског суда. Тако су пролазили сви који су и иоле одступали од комунистичке линије. Да и не говорим о ‘пасјим гробљима’, о убијању синова јединаца и игрању и пјевању пред очима уцвиљених мајки и сл. грозоте“. У тексту је даље наведено да је било и четника и њихових вођа, који су бацили љагу на изворно четништво. На крају текста у „Српској речи“, навео сам судбину пук. Станишића и нашу моралну обавезу да се објелодани истина о њему и покрету којем је припадао, и о трагичним посљедицама братоубилачког рата како се та зла времена братоубилаштва не би поновила, и да нам то буде наук и путоказ да једино братском слогом можемо одољети свим искушењима: „Тиме бисмо се донекле одужили, скидајући табуе прошлости, и извукли поуке да се те страхоте никада не би поновиле. Свјесни смо опасности и увиђамо да се наши душмани спремају да нам забију нож у леђа. Зато, браћо Срби, будимо сложни и спремни да одолимо свим искушењима“, пише на крају текста у „Српској речи“, из 1990. године.  

И умјесто да овај текст буде схваћен као добронамјеран, као пут да се откривањем истине дође до својеврсне катарзе и ослобађања од једноумачке свијести, братомржње и неслободе, он је много више дочекан „на нож“, чему је доприносила тадашња комунистичка врхушка, а нажалост није се много тога промијенило и у наредне више од три деценије, тј. до данашњих дана, а те братске подјеле и расколи су се све више продубљивали, и то све по оној латинској изреци „дивиде ет импера“ (завади па владај), а то доводи до још веће стагнације у свим сферама, а највише у оној моралној и духовној.

Више од три деценије трагао сам за документима, записима, књигама, зборницима у којима се писало о трагичним дешавањима у Другом свјетском рату код нас, како онима комунистичке провенијенције тако и другима, као и обавио разговор са многим људима који су били актери тих догађаја и онима који су на други начин имали сазнања о томе. То је био тежак и мукотрпан посао, јер није било аутора који су о тим ратним дешавањима братоубилаштва систематски истраживали и о томе писали. Од тада сам прикупио мноштво докумената, записа, свједочења и сл., које сам обрадио на скоро три хиљаде страна куцаног текста. Тај текст сам систематизовао, „избрусио“ и до сада га припремио за пет књига: „Братоубилачки и грађански рат у Црној Гори 1941. године“ (која је штампана и предмет је овог фељтона у 17 наставака);  „Братоубилачки и грађански рат у Црној Гори 1942. године“; „Братоубилачки и грађански рат у Црној Гори 1943. године“; „Братоубилачки и грађански рат у Црној Гори 1944-1945…“, као и књига „Ђенерал и војвода Бајо Станишић“, чија је припрема у завршној фази. Прије три године дао сам радну верзију, тј. текст на тему братоубилаштва у Црној Гори 1941-1945…, митрополиту Црногорско-приморском г. Амфилохију – који се о томе похвално изразио и дао ми је благослов за објављивање.

(наставиће се)

Изашла је из штампе прва од пет књига („Братоубилачки и грађански рат уз Црној Гори 1941. године“)  аутора Миљана Станишића на тему братоубилаштва у Црној Гори од 1941-1945. године, а у припреми за објављивање су му и књиге: „Братоубилачки и грађански рат у Црној Гори 1942“, „Братоубилачки и грађански рат у Црној Гори 1943“, „Братоубилачки и грађански рат у Црној Гори 1944-1945…“, као и „Ђенерал и војвода Бајо Станишић“ (која ће бити објављена наредне године поводом 80-годишњице од његовог страдања). Прије више од три године рукопис за ове књиге дао је митрополиту Црногорско-приморском г. Амфилохију, који пошто их је прочитао похвално се о њима изразио и дао је благослов за њихово објављивање. Наведена књига („Братоубилачки и грађански рат у Црној Гори 1941. године“, садржи 460 страна текста на квалитетном папиру, тврди повез, шивена и са мноштвом илустрација, тј. колор фотографија и сл.) која је изашла из штампе и наведене четири књиге, које су у припреми, плод су више од тродеценијског истраживачког рада на теми братоубилаштва у Црној Гори од 1941-1945. године. У 17 наставака фељтона представићемо дио из садржаја књиге „Братоубилачки и грађански рат у Црној Гори 1941. године“, као и дјелове из рецензија књиге, од академика Зорана Лакића, познатог српског пјесника Ранка Јововића (сина проф. Милоша који је био жртва крвавог комунистичког „злог прољећа“ у Словенији, маја 1945. године) и др историје Вукића Илинчића, који су прије четири године прочитавши рукопис за књигу, дали ми врло корисне сугестије и написали рецензије. Објављен је и приказ књиге од доц. др Будимира Алексића, у име издавача Института за српску културу из Никшића. Књига се од 1. јула може набавити уз дневну новину  новину „Дан“ по популарној цијени од 10 евра.

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

КУРТИ СВИРА ПО МОНТЕНЕГРИНСКИМ НОТАМА: Србија сања уједињење Срба и распад БИХ, Црне Горе и Косова*!

ДПС-ОВЦИ ЗАКАЗАЛИ АНТИЈУБИЛЕЈ: Десети комунистички конгрес заказали за 25. јануар!

УДБА И ОЗНА НАША СУДБА, ПРОФ. ДР АЛЕКСАНДАР СТАМАТОВИЋ: Специјална служба за обрачун са антикомунистима!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

dubrovnik-1

НИЈЕСМО ЗНАЛИ, А ТРЕБАЛО ЈЕ: Дубровачка бригада Југословенске Војске у Отаџбини, командант капетан др Нино Свилокос!

odstupanje-Zidani-most

ИДЕОЛОШКЕ МАГЛЕ: Четничко Антисрпство лидера странке испод цензуса!

bajo-stanisicu

ПОГИБИЈА ПУКОВНИКА БАЈА СТАНИШИЋА

radivoje

ИЗА СЦЕНЕ: Академик Радивоје Беровић – “Сјен српског Скадра”!

vranes

ВРАНЕШАНИ УПОЗОРАВАЈУ: Поједини медији на туђој несрећи скупљају политичке поене, Дарко и Јасмин нијесу се оглашавали када су Маџгаљи убијени!