Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Млади са Балкана у посјети Криму: Цијелом свијету ћемо испричати истину о Русији, уједињује нас азбука!

Уједињење словенских народа треба да се одвија посредством културе, језика и вере, поручују студенти из Србије, Бугарске, Северне Македоније и Црне Горе, учесници другог Међународног омладинског форума „Дијалог култура: Русија – Балкан“ који је одржан на Криму.

-Нас обједињује азбука. Наше земље су наследнице византијске цивилизације, то је наш заједнички код у мултиполарном свету, рекао је учесник форума, магистрант Казањског државног универзитета Станислав Младенов на конференцији за штампу која је одржана у прес-центру РИА „Новости Крим“.

Други делегат, студент Руског универзитета пријатељства народа Мирко Калуђеровић из Црне Горе истиче да је допутовао на Крим у потрази за јединством међу словенским народима, али и како би подржао Русију.

Циљ западних санкција против Русије није само економска штета, него и слабљење грађана Русије, њихових моралних вредности и самопоштовања – како би Руси стекли лош утисак о себи, констатује Калуђеровић.

За студента докторских студија Рударског универзитета у Санкт Петербургу Алексу Љељена форум је прилика да се упозна са културом и историјом Крима, али и да боље разуме догађаје из 2014. године када се полуострво ујединило са Русијом. Млади представници балканских земаља констатују да се у 21. веку води борба за срца младих људи који ће сутра обликовати живот и политику у својим земљама.

-Више од 5.000 прозападних невладиних организација блиско ради са младима на Балкану, намећући им своје вредности, традиције и културу. То је велики проблем. Треба томе да се супротставимо, јер већина младих људи осећа симпатије према Русији. Данас, у 21. веку веома је важан информациони рат. Упркос томе што је већина друштвених мрежа под контролом Запада, постоји могућност да се тамо изнесе своје мишљење, уверен је студент постдипломских студија на Руској академији народне привреде и јавне управе при председнику Русије, представник Северне Македоније Дарко Тодоровски.

Он сматра да у таквој ситуацији одсуство реакције власти балканских земаља може довести до губитка словенских корена и цивилизацијског кода. Данашња Украјина је, према речима Тодоровског, јасан пример тога.

-Американци су привели крају пројекат ‘Антирусија’ по завету Бизмарка и Бжежинског. Они су циљано радили на томе 30 година, а последњих осам година Украјине функционише под спољном управом САД. То се дешавало и код нас на Балкану. Успели су да пољуљају ситуацију након распада Југославије и почео је рат између Срба и Хрвата. И код нас у Македонији је дошло до сукоба. Они свуда делују по истој шеми: пољуљају земљу, а она затим потпада под спољни утицај и контролу. Затим Запад користи те земље за своје геополитичке циљеве и пројекте, објашњава Тодоровски.

Исто мишљење дели и Алекса Љељен из Србије.

-Запад покушава да створи нову нацију, то је антируски пројекат. Видели смо такве покушаје прављења ‘антисрбије’ на примеру Црне Горе, где су покушали да нас поделе и да створе нову нацију која се заснива на свему што је супротно српској традицији, објашњава Љељен.

Станислав Младенов из Бугарске убеђен је да ће само јединство дати цивилизацијски подстицај свим Словенима.

Сви учесници форума поручили су да након пет дана боравка на Криму рад на развоју пријатељских веза међу словенским народима неће бити прекинут. Они виде своју мисију у народној дипломатији и спремни су да учине све како би донели објективне чињенице о Русији и Криму и до својих земаља.

Како је рекао Александар Невски – Бог није у снази, него у истини. Овде смо како бисмо целом свету пренели истину о Русији и о нашим земљама, поручио је Младенов.

Према речима заменице председника Регионалне бугарске национално-културне аутономије Крима „Пајсије Хиландарац“ Људмиле Радеве, форум „Дијалог култура: Русија – Балкан“ представља наставак пројекта „Заједнички свет ћирилице“ који већ неколико година реализују бугарска, украјинска, руска и белоруска заједница са Крима.

Проширујемо тај круг, укључујући балканске народе који, као и ми, Словени, исповедају православље и користе ћирилицу, казала је Радева.

Форум „Дијалог култура: Русија – Балкан“ одржан је по други пут, а организатори су Бугарски културни центар „Извор“, Регионална бугарска национално-културна аутономија Крима „Пајсије Хиландарац“ и локална бугарска национално-културна аутономија градског округа Симферопоља. У оквиру форума одржано је мноштво занимљивих догађаја који су омогућили учесницима да се ближе упознају са културом, историјом и животом на Криму.

Извор: Спутњик

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

ХРВАТСКИ “МОРАЛ”, СА КИМЕ ЖИВИМО: Хтјели би да заборавимо Јасеновац, а дижу дреку када се у неком граду у Црној Гори именује улица по војнику који је био на Дубровачком ратишту!

НЕБОЈША МЕДОЈЕВИЋ: Да Спајић размишља о Србима у Црној Гори не би подржао резолуцију!

МОСКВА: Приказан филм Игора Дамјановића “Крај неоколонијализма – Централноафричка Република”!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

sno

СРПСКА НАРОДНА ОДБРАНА ВАСОЈЕВИЋА: Подржавамо захтјев за одржавање референдума о Резолуцији о Сребреници!

градина5

ДОЊА ГРАДИНА: Дан сјећања на жртве усташког геноцида!

petar-božović-640x474-1

ПЕТАР БОЖОВИЋ: Прича се о геноциду у Сребреници, а гледамо геноцид у Гази!

region1

СА ТРИБИНЕ О “СРБИМА И РЕГИОНАЛНОЈ СТАБИЛНОСТИ”: Резолуција о Сребреници је опасна за Србе, дјеца ће учити да смо починили геноцид!

кравћенко

ИНТЕРВЈУ, АЛЕКСАНДАР АЛЕКСАНДРОВИЋ КРАВЋЕНКО, КОЗАК: Царска Русија је трајала 1000 година, јер јој је темељ било православље!