Забрана уласка у БиХ појединим Србима, без икаквог образложења, брутална је злоупотреба заједничких институција, рекла је предсједница Српске, Жељка Цвијановић. Забрану уласка у БиХ тренутно има 300 људи. Сви они представљају опасност по јавни ред и мир, те уставни поредак БиХ, рекао је директор Службе за послове са странцима, Слободан Ујић.
У БиХ не може да уђе 27 Срба, међутим ко тачно има забрану није познато, јер се та листа држи даље од очију јавности. Предсједавајући Савјета министара, Зоран Тегелтија затражио је од Службе за послове са странцима и Министарства безбједности списак особа којима је улазак у БиХ забрањен, али и образложење на основу чега је та одлука донесена.
– Како одређене забране уласка изазивају различите конотације према лицима којима се забрањује улазак, тако и узнемиреност и револт на територији Републике Српске, инсистирам да ми хитно доставите евиденцију лица којима је забрањен улазак на територију БиХ, са јасно наведеним разлозима забране уласка. Такође, потребно је доставити и податке о чијим држављанима је ријеч – наводи Тегелтија у допису.
Служба за послове са странцима одрађује само технички дио посла, каже директор Слободан Ујић, а листу им доставља ОБА.
– Имамо држављана Црне Горе преко 60, држављана Албаније преко 70, Турака преко 70. То је надлежност ОБЕ у коју ми не улазимо. 27 држављана Србије мислим да је на том списку – додаје Ујић.
На листи која је састављена 2018. према тврдњама Џевада Галијашевића, налази се и историчар из Београда, Александар Раковић. Посљедњи пут је, каже, у Бањалуци био у јануару, а да је на списку рекао му је управо Галијашевић.
– Откад су активирани спискови нисам покушавао да уђем и претпостављам да не бих могао да уђем јер ми није непознато да су муслимани кренули са прављењем црних листа против Срба из Србије и ЦГ и других, против Руса – рекао је Раковић.
Што прије треба разјаснити зашто је појединим Србима изречена забрана уласка у БиХ, рекла је предсједница Републиике Српске. Комуникација између надлежних институција које би требало да знају разлоге изрицања забране, готово да не постоји, каже Цвијановић и додаје да то наводи на сумњу да су разлози углавном политички.
– Док год институције Републике Српске не добију било какав податак или разлог забране, за мене је ово само политичка галама и прича, осветничко понашање, те тешка брутална злоупотреба заједничких институција у сврху једне политике, која у мултиетничким срединама вуче уназад – каже Цвијановић.
Ко су непријатељи БиХ, ко их одређује и на основу чега – није познато, јер се из Обе данима не јављају ни директор ни његов српски замјеник. Осим враћања са границе, постоји могућност примјене и других метода, тврди Галијашевић.
– У оваквим случајевима постоји могућност киднаповања и лажног суђења против тих људи, у Сарајеву или на другим мјестима – додаје Галијешавић.
Након забране уласка у БиХ генералу, адвокату и историчару из Београда, све гласније су тврдње да је вербални деликт, односно слобода говора постала највећи непријатељи БиХ.
Извор: РТРС