Демократски фронт је поводом актуелне политичке ситуације послао обраћање е в.д. предсједника Скупштине Страхиње Булајића.
–Имајући у виду да тренутно вршим функцију предсједника Скупштине Црне Горе, у једном изузетно осјетљивом и изазовном тренутку за наше друштво, цијенећи важност одлука које доносимо, а посебно њихових последица по мир и стабилност у земљи и будућих односа, имам обавезу да вам саопштим следеће:
Прво … После 30 година трајања економски, политички и историјски превазиђеног поретка и велике побједе демократске опозиције на изборима 30.08.2020., није се искористила прилика, да се формира прва очекивано демократска Влада на темељу јасне изборне воље грађана, да се потпуно оконча постојање бивше власти, те да се хитно отпочне консолидација демократских институција кроз неопходне социјалне, економске, политичке и институционалне реформе.
Друго … Црне Гора се нашла у дубокој институционалној кризи као последица, рекао бих, опасних експеримената, али и формирања Владе без потребне потврде у изборној вољи грађана. Падом 42. Владе, а убрзо затим и смјеном предсједника Скупштине Црне Горе, ушли смо у институционални вакуум, али и апсолутну кризу повјерења и ескалацију свеукупне кризе. Све то, земљу вуче и увлачи у додатне подјеле, дестабилизацију и радикализацију политичке сцене.
… Као човјек и политичар који истински вјерује у вриједности и принципе директне демократије, за кога је ријеч народа изнад свега, не могу да се сложим и не прихватам наканадно мијењање народне воље и очигледан политички инжењеринг.
… Имајући у виду да је на Колегијуму предсједника Скупштине ипак озваничена и политичка намјера дијела бивше парламентарне већине да се, без избора и супротно вољи бирача, преговорима и конструкцијама, формира нова парламентарна већина са партијама опозиције, цијеним да је то додатно погоршало ионако лоше политичке односе, продубило ионако дубоке подјеле, радикализовало политичку сцену и додатно дестабилизовало политичке прилике у земљи.
… Имајући у виду изражену сложеност ситуације у Црној Гори и огромне изазове миру, стабилности и безбједности грађана и земље, користим ову прилику да обавијестим међународну и домаћу јавност, да нећу заказати сједницу Скупштине Црне Горе, због тога што се нијесу стекли политички услови, а не желим да својом одлуком дам и најмањи допринос угрожавању темељних демократских вриједности и принципа, уставног поретка, посебно члана 2, став 3 Устава Црне Горе, којим је дефинисано да не постоји могућност успостављања, нити признавања власти, која не проистиче из слободно изражене воље грађана. То значи да до заказивања сједнице Скупштине Црне Горе, на којој би се нашао захтјев који би означавао прекрајање изборне воље од 30.08.2020., не може доћи.
… Увјерен сам да је вријеме да се, у најкраћем року, отвори дијалог између лидера изборне парламентарне већине о рјешавању политичке, институционалне, државне кризе и проналажењу мирних, демократских и одрживих рјешења. У том смислу, позваћу и позивам лидере ових партија да оставе по страни партијске интересе и разлике и да покажу неопходну и недвосмислену одговорност за рјешавање кризе и суочавања са веома озбиљним изазовима пред којима се налазимо. Уколико дође до таквог договора, одмах ћу заказати сједницу Скупштине на којој ће бити изабран предсједник Скупштине и 43. Влада Црне Горе. У случају да договор парламентарне већине изостане, спреман сам да закажем сједницу Скупштине која ће бити резултат демократског договора о датуму одржавања ванредних парламентарних избора и избору техничке Владе која би припремила такве изборе.
Никад није вријеме, а поготово не сад, за потпуно депласиране притиске, условљавање, сујету, дневнополитичко надгорњавање, демагогију и јефтини популизам. Земља је у кризи. Тешки изазови су пред нама. Народ од нас очекује државничку мудрост, државничко понашање, недвосмислену одговорност, али и заједнички рад, саопштио је Булајић.