Црногорски парламент усвојио је у петак резолуцију о геноциду у логорима Јасеновац, Дацхау и Маутхаусен.
– Хрватска је Црној Гори послала ноту и саопштење те као чланица ЕУ-а и НАТО-а има на располагању све механизме, а још расправљамо с премијером како поступити -рекао је Грлић Радман уочи сједнице Предсједништва ХДЗ-а у Загребу, говорећи о одговору на резолуцију коју је Скупштина Црне Горе усвојила “само дан након што је добила зелено свјетло“ од Европске комисије.
Европска унија је у сриједу потврдила на међувладиној конференцији о приступању да је Црна Гора испунила прелазна мјерила у кључним поглављима која се односе на правосуђе и унутрашње послове, чиме је добила прилику за убрзање приступних преговора.
На међувладиној конференцији о приступању потврђено је да је Подгорица испунила прелазна мјерила у кључним поглављима 23 и 24 што је услов за даљњи напредак у преговорима.
У својим је закључцима о Црној Гори, Хрватска навела да су нужност за поглавље 23 „одштете логорашима, одговор за нестале особе и заштита хрватске националне мањине“, казао је министар вањских и европских послова.
имаге
Министар објашњава да су добросусједски односи један од кључних критеријума проширења ЕУ.
– Ово што је Црна Гора направила противно је ономе на што се обавезала и без икаквог разлога улази у дубоку прошлост – оцјењује Грлић Радман и додаје да је њихова политика инструментализована.
– Овдје је на дјелу одрађивање нечијег посла, а сви знамо и чијег – казао је, додајући да хрватска влада сваке године комеморира жртве и осуђује починитеље.
С друге стране, у Црној Гори је изостала осуда властите агресије, каже министар.
– Добро се сјећамо слика црногорских резервиста и агресије на Дубровник. С тиме се Црна Гора мора суочити јер је агресија била и оданде, а та су сјећања свјежа. Суочавање с властитом прошлошћу и процесуирање ратних злочинаца био би одговор праве сусједске државе – позива министар.
Уосталом, „Парламент Црне Горе није тијело које треба то просуђивати ни дати праву оцјену догађања од прије 80 година“.„То је посао независних тијела и историчара“, закључује Грлић Радман.
У оштром одговору на доношење резолуције хрватско министарство вањских и европских послова навело је између осталог да ће усвајање резолуције успорити црногорску интеграцију у ЕУ. Након усвајања резолуције, и предсједник Европског вијећа Шарл Мишел отказао је за уторак планирану посјету Црној Гори.