Чесница окупља и сабира, неизоставан је дио божићне трпезе и представља једини хљеб који се ломи, а постаје заједница. Први фестивал чеснице одржан је у Фочи уз божићне празнике 14. јануара 2025. године.
Удружења из Фоче и Калиновика, вриједне домаћице и појединци изложили су у Центру за културу и информисање чеснице које су припремили по рецептима наслијеђеним од својих мајки и бака. Нашаране и богато украшене привукле су пажњу посјетилаца и осликале празнични дух и традицију коју његује српски народ.
Раде Булајић, виши асистент на Православном богословском факултету „Свети Василије Острошки“ у Фочи подсјећа да је велика важност хљеба у хришћанству и да су бројни старозавјетни примјери његове употребе и симбола.
–Главни хљеб који је у Светој Цркви је хљеб предложења, крв и тијело Христово, одакле имамо и чесницу, крсни хљеб и панагију. Сама чесница представља један од елемената сабирања и окупљања. Пошто је наш народ страдални народ и стално се селио, па је чесница „чест“ („дио“), једини хљеб који се ломи, а притом постаје заједница. Приликом литургије свештеник у молитви каже: „Ломи се и раздробљава Јагње Божије, Које се ломи, а не раздељује, Увијек се једе и никад не нестаје, но освећује оне који се причешћују“. И тај чест и дио нам говори да смо јединство пред лицем Божијим и пред кога ћемо изаћи са својим дјелима, објашњава Булајић.
„Породица“, удружење из Фоче које његује традиционалне и породичне вриједности, припремило је чесницу и друге празничне специјалитете. Предсједница, Ленка Гаговић каже да се чесница мијеси прије изласка сунца и да то ради најстарија домаћица.
-Чесница је симбол среће, љубави и заједништва. И када се поједе у заједници означава да тада превазилазимо неке несугласице и разлике. Овим чином, ми постајемо бољи људи, рекла је Гаговићева, додајући да се овим заокружује слављење Богомладенца.
И чланице Удружења „Пркос“ обогатиле су фестивал својим кулинарским умијећем те, поред чеснице, понудиле бројне специјалитете. Бранка Крешић, предсједница жена обољелих од малигних болести каже да су се потрудиле да се припреме за фестивал.
„Дивна манифестација и срећни смо што учествујемо. Спремили смо и куглоф, кифлице са сиром, орасима, купус кифле, хурмашице и друге посластице“.
Стана Велетић из Калиновика долази из Удружења „Загорје“ које је припремило мноштво домаћих јела. Наглашава да је чесница уобичајена у припреми божићне трпезе те да нема посебности у рецепту.
–Нема тајни, квасац, вода, јаја, мало млијека, умијесити и то је то. Нису симболи празника месо и печење већ чесница. Још кад се у њој нађу бадњак или новчић, срећа празника је потпуна, изјавила је Калиновчанка.
Изражавајући задовољство фестивалом, директорица Центра за културу и информисање, Славица Филиповић рекла је да је чесница један од најважнијих симбола Божића око које се породица окупља.
-Чувамо традицију, преносимо на млађе што смо налиједили и мислим да ће овај фестивал сљедеће године окупити још више излагача. Оно што можемо поручити уз овај празнични догађај је да породица у Фочи није у кризи, што потврђује окупљање великог броја наших суграђана, рекла је директорица Центра за културу и информисање.
Фестивал чеснице организован је уз помоћ општине Фоча и дио је манифестације „Зима у Фочи“.
новинар Владимир Пантовић
Радио Фоча