У манастиру Светих Архангела код Призрена почела је осма Светоархангелска летња школа калиграфије и историје.
Светоархангелска љетња школа калиграфије и историје представља пројекат оживљавања српског културног, образовног и умјетничког живота у Призрену. Предвиђена је за узрасте од 10 до 18 година. Школу води Друштво пријатеља манастира Светих Архангела код Призрена са благословом домаћина школе, архимандрита Михаила, игумана манастира.
-Призрен, као један од најважнијих градова у историји српског народа, посједује велики број споменика културе од непроцјењивог значаја за наш народ и баштину човјечанства. Кроз историју је увек био гравитациони центар обнове српског народа на простору Метохије и Косова, али и шире. Наставља да то чини и у модерном добу, стоји у саопштењу, овог друштва.
Окупљање младих, нарочито дјеце, из различитих делова региона, њихово упознавање и међусобно повезивање, као и повезивање са Призреном и његовом заоставштином, од суштинске је важност за очување целокупног културног идентитета српског народа. То спада у основну дјелатност Светоархангелске љетње школе.
-Двадесет полазника школе, различитих узраста, уче о калиграфији, средњевјековној историји и култури, изворној музици и песми, духовности. Обилазе светиње и знаменитости Призрена и околине, друже се кроз игру и спорт, стварајући незаборавне успомене које их заувек везују за град. Чинећи их заступницима и заштитницима његове баштине, истиче се.
Програм Светоархангелске љетње школе у Призрену обухвата активности које трају пет дана. Школа се одржава у “Народном конаку Цара Душана” у оквиру манастира Светих Архангела код Призрена.
Школа је бесплатна, а својим порукама подржали су је њихова краљевска височанства принц-наследник Филип и принцеза Даница Карађорђевић, академици Матија Бећковић и Душан Ковачевић, вокални солисти Даница Црногорчевић и Никола Роквић и глумац Виктор Савић.
Оваквим активностима дјеца шаљу поруку: ”Призрен је и наш град”, закључује се у саопштењу Друштва пријатеља манастира Светих Архангела код Призрена.
извор: митрополија