ТРАГИЧНИ ДАТУМИ: У Крагујевцу објележене 84 године од стријељања Срба!

У Спомен парку Крагујевачки октобар у Шумарицама данас је обележен Дан сећања на српске жртве у Другом светском рату и 84 године од једног од највећих злочина немачке окупационе војске на тлу Србије, у коме су њени припадници стрељали скоро 3.000 невиних цивила у Крагујевцу и околини. Код споменика “Прекинут лет”, посвећеног стрељаним ђацима Прве крагујевачке гимназије, одржана је традиционална антиратна манифестација “Велики школски час”. 

Комеморацији су присуствовали председник Владе Републике Србије проф. др Ђуро Мацут, министар просвете Дејан Вук Станковић, представници других републичких органа, дипломатског кора, делегације градова побратима Крагујевца, као и неколико хиљада грађана.

Немачки окупатори су злочин у Крагујевцу извршили као одмазду за догађај који се збио 10. октобра 1941, када је у заједничком нападу партизана и четника на колону немачке војске у селу Љуљаци, на путу Крагујевац-Горњи Милановац, убијено 10 и рањено 26 војника Вермахта. 

Окупатор је почео одмазду по суровој наредби главнокомандујућег генерала Франца Бемеа да буде стрељано 100 грађана за једног убијеног, а 50 за једног рањеног немачког војника.

Према страшном прорачуну, требало је да буде стрељано 2.300 људи, али су, према званичним историјским подацима, од 19. до 21. октобра 1941. године у околним селима и самом Крагујевцу стрељана 2.794 цивила. 

Само 21. октобра, од осам до 14 часова у Шумарицама су стрељане 2.272 особе, међу којима више од 260 малолетника, ђака Прве гимназије и ученика још пет средњих школа. 

Према званичним подацима, најмлађе стрељано дете био је дванаестогодишњи Драгиша Николић.

На 352 хектара Спомен парка Крагујевачки октобар о том злочину сведоче 30 масовних хумки, 10 споменика и стална поставка Спомен музеја „21. октобар“.

извор: политика

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

ИДЕОЛОШКИ МИТ: Комунисти свједочили против Љуба Ћупића, из револта брат Мартин прешао у четнике!

ПЕРПЕТУУМ МОБИЛЕ МОНТЕНЕГРИНА ( СЕДАМДЕСЕТ ТРЕЋИ ДИО): ДПС успаванка, причаоница бајки и поспани грађани!

„ЦРВЕНИ“ ОКТОБАР: Почетак комунистичке окупације Срба!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

mileta33

ВОЈВОДА МИЛЕТА ПАВИЋЕВИЋ ПОВОДОМ КРНОВА: Истина на видјело, био је то комунистички злочин!

bera3

СНО ВАСОЈЕВИЋА: Свечаност поводом Дана ослобођења Берана од Турака!

bijelo_dugme

УДБА И РОКЕНРОЛ: Тајна служба контролисала музичке групе, на листи сарадника Бреговић, Чолић,… „Липе цвату“ плод агената!

krnovo1

МОНТЕНЕГРИНИМА НИШТА НИЈЕ СВЕТО: И комунисти свједоче да је на Крнову стријељано 320 младића, није било борби, убијен један партизан, јер је био брат стријељаног четника!

dusko-knezevic

„АТЛАС ГРУПА“ ДОБИЈА СПОР СА ДРЖАВОМ: Не зна се гдје су 63 милиона евра скинутих са рачуна банака Душка Кнежевића!