Српски културни клуб Српске народне одбране Васојевића и Лимске долине на оснивачкој скупштини 25. јануара 2023. донио је одлуку да се залаже да се испоштује демократско право да се језик већине у Црној Гори Српски врати у црногорске школе. Професор Горан Киковић, предсједник СКК, је истакао да за то постоји више аргумената.
-Од нових црногорских власти став је Скупштине клуба да треба тражити да српски језик врате у школе, поручио је професор Горан Киковић, поводом 21. фебруара – Међународног дана матерњег језика.
– На попису становништва крајем 2003. године око 30 одсто Црногораца се у националном смислу изјаснило као Срби, док се око 60 одсто Црногораца изјаснило да говори српским језиком. Српство у Црној Гори је на Голготи историјске судбине, али се буди и васкрсава, последњих година – истакао је Киковић додајући да је и на попису 2023. године, према поузданим сазнањима, већина становништва за свој матерњи језик је уписала српски.
Он сматра да никада српска Црна Гора није пала тако ниско као у доба режима Мила Ђукановића и да треба подсјетити на то да су Црну Гору стварили преци, који су били Срби и говорили српским језиком и да је то вјековима била једина већина.
– Стари Црногорци изнад себе су имали Бога, испред себе попа и учитеља, а око себе браћу, кумове и пријатеље. Ови данашњи такође треба да се држе до предачких опредељења и да се вратимо традиционалним вриједностима – оцијенио је Киковић, додајући да заштите идентитета српског народа у Црној Гори нема без српског језика у школама и зато јавно траже од министарства просвјете на Уставу загарантовано права на употребу српског језика и ћириличног писма у свим наставним програмима за основне и средње школе.
У свијету се данас обиљежава Дан матерњег језика, с циљем да се укаже на значај матерњег језика, његовање језичке и културне различитости. Унеско је 1999. године прогласио 21. фебруар Међународним даном матерњег језика, на приједлог Бангладеша.