Синоћ је у Српској кући, у оквиру Академске трибине коју петком редовно организује Конференција српских националних организација земаља региона, уприличено предавање проф. др Милоша Лабана на тему „Српски народ у времену глобализације„.
-Ако је неки народ кроз своју историју искусио зло које носи глобализација у различитим цивилизацијским искушењима, онда је то засигурно наш – српски народ“, указао је Дубак и позвао да уочимо тај „невидљиви миксер који меље земље и народе“, да будемо као народ опрезни и одбијемо понуђену „будућност без будућности“, односно да избјегнемо утапање у туђе културе и обрасце новог времена, „када нећемо знати ни ко смо ни ко смо били“.
Дубак је подсјетио да, ипак, упркос свим глобалним векторима које осјећамо и због којих би требало да смо на опрезу, треба да знамо да:
„…над свом овом грдном мјешавином
опет умна сила торжествује…“
(П.П. Његош)
после чега је микрофон препустио цијењеном госту из Београда.
-Прије него размотримо чињенице везане за вечерашњу тему, ваља нагласити да се анализа нашег мјеста у глобалним токовима којима свједочимо, не односи на било коју од наших држава, већ искључиво на народ, како онај у Србији, Црној Гори, Српској и у осталим државама Балкана, тако и у расејању гдје живи још толико Срба колико их има на Балкану, казао је др Лабан.
Он је предочио да глобализацију можемо посматрати од почетка 20. вијека, када је тзв. индустријска глобализација почела да брише границе међу државама, модерним приступом производњи.
Финансијска глобализација која је слиједила, а о којој се аутор дотакао учења Милтона Фридмена, довела је до парадокса „у којем се богатство ствара без производње, већ у манипулативним, законски дозвољеним, банкарским трансакцијама се увећава капитал“.
-Наш циљ је очување идентитета, а свједоци смо да се над српским народом спроводе бројни експерименти који покушавају да му измијене идентитет. Очување језика и писма се такође намеће као кључни циљ. Ми смо ту јако нападнути путем перфидне „реформе образовања. Ми смо од 5. октобра у ситуацији да нам уџбенике за нашу дјецу пишу недобронамјерни историчари, лингвисти, уопште стручњаци којима није за циљ образовање, већ преумљење наше дјеце.
Професор Лабан је упутио публику да обрате пажњу и на процес „одлива мозгова“, тј. праћење и стипендирање наше талентоване дјеце које „лове“ на факултетима и школама и одводе да изграђују Велику Британију, Њемачку и остале земље, умјесто Србије.
„Осим просвете, нама се нуде нови обрасци путем медија. Тако на примјер, када гледате РТС, треба да знате да нема уредника који претходно не прође на обуци у Би-Би-Си-ју бар пола године. У чему их тамо обучавају они знају“, упозорио је бесједник.
Професор Лабан је посебно указао на културну глобализацију у оквиру које је апострофирао „тенденције утицаја на Српску православну цркву“ помињући примјер борбе народа у Црној Гори за спас светиња.
Током предавања, професор Лабан је изнио низ дигресија на бројне дневно-политичке теме, посебно акцентујући руску војну интервенцију и фазе које су довеле до данашње ситуације у којој Русија суверено влада захваљујући супериорности руског оружја „коме нема равна у свијету“.
извор: српске новине