Празник првог српског архиепископа и просветитеља Светог Саве, Срби из Скадра, прославили су Светом литургијом у цркви Свете Тројице у селу Врака надомак тог града, а потом и свечаном Светосавском академијом у просторијама српско-црногорског Удружења „Морача Розафа“ у граду Скадру.
Седамнаеста обновљена светосавска прослава у Враки и Скадру, и ове године уприличена је у организацији Удружења Срба и Црногораца „Морача-Розафа“ и Српског православног друштва „Свети Јован Владимир“ из Скадра.
Празновање је отпочело у недељу 2. фебруара 2025. године, Светом литургијом у храму Пресвете Тројице у Враки, која је служена са благословима Његовог Високопреосвештенства Митрополита корчанског г. Јована, мјестобљуститеља архиепископског архијерејског трона Тиране, Драча и све Албаније и Његовог Високопреосвештенства Архиепископа цетињског Митрополита црногорско-приморског, зетско-брдског и скендеријског и егзарха свештеног трона пећког г. Јоаникија.
Свету литургију је служио протојереј-ставрофор хаџи Велимир Јововић, парох страшевинско-
Литургији су присуствовали вјерни из Враке, Скадра и Црне Горе, који су се сабрали да на својој постојбини прославе празник свог првог учитеља и просветитеља, и представници удружења Срба и Црногораца “Морача-Розафа” на челу са г. Павлом Брајовићем и потпредсједником Православног Друштва Светог Јована Владимира из Скадра г. Виктором Алексејевичем Мишченком, као и представници Амбасаде Републике Србије у Тирани г. Ивица Маркови и г. Теа Ђурић.
Послије причешћа вјермог народа освештан је и пререзан славски светосавски колач.
После је одслужен помен, новопрестављеном поглавару Албанске православне цркве, блаженопочившем Архиепископу тиранском, драчком и све Албаније Анастасију Јанулатосу, великом јерарху и православном мисионару.
Потом се сабранима пастирском бесједом обратио протојереј-ставрофор хаџи Велимир Јововић.
Он је свима окупљенима честитао празник Светог Саве, првог српског архиепископа и просветитеља, говорећи о личности највећег србина, најприје се захвалиши јуриздикцији Албанске православне цркве, Митрополиту корчанском г. Јовану, мјестобљуститељу архијерејског трона Албанске православне цркве, на благослову служења у овом светом храму и вишегодишњем узајамном братском саслуживању, свештенства Српске и Албанске православне цркве. Поздравио је и представнике Сррба и црногораца из Скадра и Албаније и представнике Православног друштва „Свети Јован Владимир“ из Скадра, представнике Амбасаде Републике Србије у Тирани, као и све вјерне.
Свима су подијељени и светосавски поклони као дар Митрополије црногорско-приморске и Митрополита Јаоникија.
После литургијског сабрања у цркви у Враки, светосавска прослава настављљена је свечаном светосавском академијом у просторијама Удружења „Морача-Розафа“ у Скадру.
Светосавска академија отпочела је појањем светосавске химне а потом је све пристне поздравио модератор светосавске академије Александар Вујовић, професор Богословије Светог Петра Цетињског и уредник Катихетског програма Радио Светигоре, истакавши да је ово наставак оних дивних светосавских прослава и свечаности које су у Скадру, древној српској престоници, припремане у част највећег србина Светог Саве, вјековима, а поготову у задњих двеста година, од кад је у овом граду основана и српска школа која носи назив по Светом Сави. Он је подсетио и на вјековни континуитет јединстав српског народа на овим просторима и братски суживот са православним албанцима, као и са србима мухамеданске вјере и албанцима мухамеданске и римокатоличке вјере, као и на значај који Скадар и древне српске православне светиње скадарског краја значе за српски народ. Светиње које су градили српски владари са вјерним народом у Скадру потврђују вјековни историјски континуитет српског народа на овим просторима, који су својом културом, наслеђем и српскоскадарском традицијом, уградили себе у историју града Скадра, као и у живот државе Албаније.
Све присутне на академији, професор Александар Вујовић, посјетио је да је обнову црквено-литургијског и духовног живота српског народа у Скадру почетком деведесетих година прошлог вијека започео блаженопочивши Митрополит црногорско-приморски и скендеријски Амфилохије Радовић. Са његовим благословом и трудом, као и трудом свештеника који су долазили да служе литургије у Враки и Скадру, од протојереја Андрије Ђикановића, протојереја-ставрофора Радомира Никчевића, протојереја Предрага Шћепановића, протојереја-ставрофора Велимира Јововића и других свештеника Српске православне цркве, црквено-литургијски живот у Скадру се интезивно усавршава. Он је казао, да су поред обнове литургијског живота за српски народ у Скадру, организована и бројна духовна и културна дешавања, промоције књига, концерти, предавања. У току обнове духовног живота за српски народ у Скадру, и очувања српске традиције, по благослову Митрополита Амфилохија, организовани су и часови православне вјеронауке и духовности, које је за српски народ водио професор Цетињске богословије Александар Вујовић. Организован је и обновљен курс српског језика од фебруара 2008. године, који је водио покојни професор српског језика Светозар Ћираковић до почетка 2020. године. Та духовна обнова настављена је и даље са благословима садашњег Архиепископа цетињског Митрополита црногорско-приморског г. Јоаникија.
Професор Александар Вујовић се захвалио блаженопочившем Архиепископу тиранском и Албанском Анастасију и Синоду Албанске православне цркве, као и албанском скарадском свештенству, који је за све ове године благосиљао да се српски народ окупља око своје цркве пресвете Тројице у Враки и Скадру, не заборављајући своју традицију, предање и историјско наслеђе. Архиепископ Анастасије је био велики пријатељ српског народа, као и блаженопочившег Митрополита црногорско-приморског Амфилохија. Име Архиепископа Анастасија, великог равноапостолног мисионара православне цркве, биће уписано златним словима у историју православља у Албанији и цијеле православне васељене“, истакао је Александар Вујовић.
После поздрава професора Александра Вујовића све присутне на Академији благословио је протојереј-ставрофор Велимир Јововић, а у име домаћина поздравио је Павле Брајовић – Јакоја, председник Удружења Срба и Црногораца „Морача-Розафа“, који је говорио о вјековном присуству српског народа у Скадру, захваливши се Митрополигту црногорско-приморском Јоаникију, свештенству, ђацима Цетињске богословије и учесницима светосавске прославе у Скадру на помоћи око реализације овогодишње светосавске свечаности.
Овогодишњу скадарску Светосавска бесједу изговорио је мр Раде С. Булајић, виши асистент Православног Богословског факултета „Свети Василије Острошки“ у Фочи Универзитета у Источном Сарајеву, просфорник и архиварник Манастира Острог.
У светосавском програму су узели учешћа:омладина и ђаци и дјеца из Скадра, Појци и рецитатори матуранти Цетињске богословије, гуслар Јован Д. Дамјановић, богослов, док је модератор академије био мр Александар Вујовић, професор Цетињске богословије.
Ученици Цетињске богословије су пјевали и рецитовали пјесме посвећене Светом Сави, а млади гуслар Јован Д. Дамјановић, богослов је уз струне гусала пјевао пјесму „Погибија попа Мила Јововића“. На крају светосавске акдемије предвођени ђацима из Цетиња и Скадра сви су отпјевали неколико духовних пјесама.
После свечане светосавске академије приређена је трпеза љубави за све сабране, чији је дио обезбиједио протојереј мр Предраг Шћепановић, архијерејски намјесник подгоричко-даниловградски.
На трпези љубави све присутне поздравио је у име домаћина, Павле Брајовић – Јакоја, још једном се свима захваливши, на дивном благословеном који је уприличен у славу и част Светог Саве. У току ручка поздравили су мр Раде С. Булајић и Лука Мартиновић са Цетиња, матурант Богословије Светог Петра Цетињског. На крају је говорио Александар Вујовић, професор Цетињске богословије, подијеливши са свима да се ако Бог да ускоро планира и обнова часова курса српског језика у Скадру, као и часови православне вјеронауке и духовности за српски народ, као и других духовно-културних свечаности. Надамо се да ће уз помоћ Митрополије црногорско-приморске и Албанске Православне цркве, државних институција у Србији и Црној Гори, као и прилозима племенитих људи, наставити културно-духовни живот и обнова српског и црногорског народа у Скадру, гдје ће се окупљати и српски и албански народ и сви људи добре воље, изграђујући на најљепши начин Скадар и цијелу Албанију.
Светосавској академији у Скадру присуствовали су вјерници из Скадра, Враке, Подгорице, Србије, Црне Горе, предсатвници удружења „Морача-Розафа“ из Скадра, представници Православног друштва „Свети Јован Владимир“ из Скадра, представници Амбасаде Републике Србије у Тирани г. Ивица Марковић, г. Теа Ђурић, као и други.
Овогодишње светосавско сабрање у древном граду Скадру показало је јединство и слогу српског народа, који не заборавља своје коријене и своју традицију и своју вјековну везаност за свог учитеља, просветитеља и духовног оца, Светог Саву равноапостолог.
Лука Мартиновић,