Од децембра 2024. године, када су двије жене из Пријепоља, Мирсада Мемовић и Селма Фејзић, тврдиле да због ношења хиџаба годинама не могу да добију посао у локалној предшколској установи. Њихове тврдње покренуле су талас реакција бројних институција, а међу посљедњима огласило се и Министарство просвјете, које је упутило препоруку да се правилник установе измијени како би се женама које носе хиџаб омогућило запошљавање.
Тим поводом, разговарали смо са једном од њих, Мирсадом Мемовић.
–Све ово траје већ неколико мјесеци, али то не значи да није било помака. Кренуле смо институционалним путем, што подразумијева одређене рокове и процедуру, па је и трајало. Одлуку Министарства просвјете поздрављам, јер је то највиша инстанца која је препознала проблем и жели да га ријеши. Такође смо добиле позитивне одговоре од заштитника грађана и повјереника за заштиту равноправности. Посебно је важно да су истакли да жене са хиџабом раде широм Србије, у Санџаку, Београду, и немају проблема, укључујући и полагање лиценце, што сам и ја прошла без икаквих потешкоћа, рекла је Мемовић.
На питање колико јој значи препорука министарства, Мемовић каже да је ова институционална подршка кључна и да им даје наду да ће правда бити задовољена.
–Значи ми веома, јер нисам имала други начин да се изборим осим кроз институције. Без подршке одређених политичара, посебно кабинета за помирење и министра Усамеа Зукорлића, као и Муфти фондације, ово би било још теже. Мислим да смо прошле већи део пута и да је остало још мало до краја. Сада све иде лакше – додаје она.
Истиче да жене које носе хиџаб нису ништа другачије од других и да сви васпитачи раде по истом програму, без обзира на изглед.
–Осврнућу се на изјаву из локалне самоуправе у Пријепољу, где су појединци казали да ће исписати дјецу из вртића ако жене попут мене добију посао. Не знам какве то “жене попут мене” мисле, јер смо исте као и све друге. Ниједно дијете неће бити угрожено због тога што му је васпитачица са хиџабом, све радимо по истом плану и програму. У мултиетничкој средини каква је Пријепоље, гдје се, наводно, муслимани и православци слажу, то треба да се покаже и на дјелу, а не да се подиже прашина због личних ставова појединаца, додаје Мемовић.
На крају Мемовић додаје да је ова борба била тешка, али и неопходна како би се отворила врата и другим женама које се суочавају са сличним препрекама.
-Очекујем да ће се све завршити како и треба, на најбољи начин. На крају ће остати срамно понашање појединаца, а правда ће побједити. Хиџаб неће бити забрањен ни у вртићу ни на другим радним мјестима, закључује она.
Портал А1 је покушао да добије и коментар директорке предшколске установе, Виолете Тошић, али је она на сам помен теме прекинула везу, тако да до закључења овог текста нисмо успели да добијемо њен став.
Подсјећамо, Мирсада Мемовић и Селма Фејзић оптужиле су директорку Тошић за дискриминацију, тврдећи да им због ношења хиџаба годинама није омогућено запошљење у предшколској установи. Директорка, с друге стране, негирала је оптужбе, наводећи да само спроводи правилник из 2018. године, који је донијет прије њеног доласка на ову функцију.