Адвокат Никола Ангеловски, пуномоћник свештеника Јована Пламенца и Подгоричанина Милете Павићевића, двојице од на десетине оних које је Агенција за националну безбједност незаконито пратила, тражио је од подгоричког Вишег суда да укине ознаку тајно са предмета који се води против бившег шефа тајне службе Дејана Перуничића и његових сарадника.
Захтијевао је и да се омогући телевизијски пренос тог суђења, али и да се ознака “Тајно” скине са цјелокупних списа тог предмета.
Виши суд у Подгорици затворио је за јавност суђење Перуничићу и тајном агенту Срђи Павићевићу, након што су против њих обједињена три предмета за незаконито прислушкивање и праћење грађана.
Ангелоски је поднеском, у који су Вијести имале увид, написао да је уважавање права јавности да зна једно од темељних принципа демократског и слободног друштва.
-Слободна информација је у људској историји увијек била пут до слободног човјека. Свједоцима оштећенима Јовану Пламенцу из Бара и Милети Павићевићу из Подгорице незаконитим поступањем од стране окривљеног повријеђена су права на поштовање приватног и породичног живота која је гарантована Европском конвенцијом за заштиту људских права и основних слобода и Уставом Црне Горе, написао је њихов правни заступник.
Објаснио је да је јавност главног претреса саставни дио права на правично суђење, што је установљено и Европском конвенцијом, а да остварење начела јавности главног претреса подразумијева обавезу суда да јавност обавијести о времену и мјесту усмене расправе и да обезбиједе одговарајуће услове, у разумним границама, за присуство заинтересоване јавности.
-Чланом 4 Закона о тајности података (“СИ. лист Црне Горе”, бр. 14/08, 76/09 41/10, 40/11, 38/12, 44/12, 14/13, 18/14, 48/15 и 74/20) прописано је да се тајност податка не може одредити ради прикривања извршеног кривичног дјела, угрожавања животне средине, ограничавања конкуренције, прекорачења или злоупотребе овлашћења, незаконитог акта и поступања или административне грешке органа. Свједоцима оштећенима Јовану Пламенцу и Милети Павићевићу током поступка пред Специјалним државним тужилаштвом приликом њиховог саслушања није омогућен увид у списе предмета – досијеа који су о њима сачињени управо незаконитим праћењем од стране Агенције за националну безбједност и окривљеног као њеног директора, тако да исти нијесу били у могућности да се изјасне о прикупљеном материјалу који је сачињаван о њима, јер у исти нијесу ни имали увид, написао је Ангелоски.
Он је истакао да у конкретном случају нема говора о специфичној ситуацији која би онемогућавала јавност суђења и доступност цјелокупног материјала након скидања ознака “Тајно” свједоцима оштећеним и њиховом пуномоћнику, јер је исти управо незаконито прибављен од стране бившег руководства АНБ-а и окривљеног као њеног директора: “На начин да је прибављен њиховим праћењем и ухођењем”.
-А ово посебно јер се никада у пракси Европског суда за људска права није десило да се могло извлачити право из неправа, а то значи да се не може штитити и означавати тајним предметни поступак и материјали који се налазе у списима предмета, зато што су исти незаконито прибављени праћењем и ухођењем свједока оштећених, написао је он.
Ангелоски је тражио да главном претресу заказаном за данас, када је планирано да Пламенац и Павићевић дају исказе, присуствују заинтресовани медији и телевизијске камере.
-И да се у овом поступку коначно прекине ‘јавно ћутање’ на штету свједока оштећених, јер се ради о итекако важном случају за Црну Гору који има све елементе америчке афере ‘WАТЕРГАТЕ’, пошто је у питању незаконито праћене од стране Агенције за националну безбједност и њеног директора, окривљеног Дејана Перуничића, као и да се свједоцима оштећенима по овом захтјеву омогући увид у цјелокупне списе предмета и приступ траженим информацијама и подацима, посебно њиховим досијеима који су настали незаконитим праћењем и ухођењем и на које ће се исти изјашњавати у овом поступку, написао је он.
Тражио је да суд утврди да је претежнији јавни интерес за приступ траженим инфомацијама и подацима.
извор: вијести