Због истине, подсетимо се чињеница из наше историје, оних које су предуго биле забрањене да се јавно говоре. 6. децембра 1941. године, почела је «Операција Михаиловић», што је шифрован назив за немачку офанзиву усмерену на сламање отпора Југословенске војске у отаџбини на челу са пуковником Драгољубом Дражом Михаиловићем у окупираној Србији. У ратном дневном билтену Врховне команде Вермахта заведено је 10. децембра 1941. године следеће: «Завршена је акција чишћења западног дела долине Мораве од Михаиловићеве групе. Михиловић је побегао са малим бројем својих присталица. Заробљен је начелник штаба мајор Мишић, са Штабом. Тиме је разбијена највећа група устаника на простору Србије. Михаиловићева глава, објавом Србима, уцењена је на 200.000 динара.»
Пропаганда је након Другог светског рата говорила да су Дража и ЈВуО сарађивали с Немцима. Остаје питање а зашто би расписивали потерницу за својим сарадником? Иначе, 1943. године потерница за генералом Михаиловићем је подигнута на 100.000 марака у злату!
Дража је успео да избегне немачку потеру храброшћу мајора Александра Мишића, сина чувеног војводе Живојина, који се припадницима Вермахта представио као да је он Драгољуб Михаиловић, чиме је дао времена вођи гериле да се склони пред потером. Заједно са Мишићем, пред немачку потеру је изашао и мајор Иван Фрегл, Словенац по националности. Немци су заробљене мајоре Мишића и Фрегла, после операције Михаиловић спровели у Ваљево, у гестаповски затвор, сместивши их у одвојене ћелије и после вишедневног свирепог мучења због тога што нису одали информације о пуковнику Михаиловићу стрељали 17. децембра 1941.
Прича се да су Немци том приликом понудили помиловање мајору Мишићу, с обзиром да му је мајка Лујза била Немица по рођењу, а да им је он одговорио да му је немачка половина крви истекла на Колубари!
Указом мога оца, Краља Петра Другог од 14. јануара 1942. године одликовани су мајори Александар Ж. Мишић и Иво Фрегл Карађорђевом звездом са мачевима IV реда. Тиме су се изједначили са свим ранијим нашим витезовима, који су пали за слободу и част отаџбине.
извор: фејсбук