Председник Народне странке Владимир Гајић изјавио је данас да би команданту Југословенске војске у отаџбини, генералу Дагољубу Дражи Михаиловићу, у Београду требало подићи два споменика – један јер је заслужио, а други да се „мало више секирају другосрбијанци и наследници комунистичке идеологије“ који су против тога.
–Сигурно велика већина Срба поштује историјску улогу Драже Михаиловића и нема збора да је он озбиљно и велико име српске историје. Наше страдање почиње убиством Михаиловића и ми као народ нисмо престали да страдамо ни готово 80 година касније. Начин на који је осуђен и његова смрт… Михаиловић је стрељан, а ни дан данас не знамо где су његови посмртни остаци. Величина неких људи је и у њиховој трагичној судбини, рекао је Гајић телевизији Прва.
-Ако имамо маузолеј једном од најефикаснијих непријатеља српске нације, а то је Јосип Броз Тито, који се одржава као туристичка атракција, онда најмање што можемо да учинимо јесте да подигнемо споменик људима који су нас задужили. Михаиловић је рехабилитован јер му нису била обезбеђена елементарна права на суђењу и, између осталог, није имао право жалбе, додао је Гајић.
Гајић је истакао да у Београду нема ни споменика краљу Милану Обреновићу и да ни књаз Милош нема одговарајући споменик, а споменике немају ни краљ Петар Карађорђевић, краљ Александар Карађорђевић и Драгољуб Дража Михаиловић.
-То говори да вирус комунизма и даље производи последице у Србији, рекао је Гајић.
-Ако би споменик Михаиловићу био на Ади Циганлији, онда би требало да буде баш велики да би се видео са свих страна, додао је Гајић.
Гајић је навео да је Михаиловић најодликованији српски официр после војводе Живојина Мишића.
-Михаиловић је јунак из Балканских ратова, Првог светског рата и Другог светског рата. Постхумно су га одликовали и председник САД Хари Труман и председник Француске Шарл де Гол, рекао је Гајић.
-Михаиловић је био министар војске, ваздухопловства и морнарице савезничке владе у Лондону и на то место га је поставио велики Слободан Јовановић као председник Владе Краљевине Југославије у Лондону, додао је Гајић.
Гајић је истакао да је Југословенска војска у отаџбини, коју је предводио Михаиловић, била једина легална и легитимна војна формације током Другог светског рата на територији Југославије.
–Михаиловић је са већом групом српских официра одбио да се повинује капитулацији коју је у име Краљевине потписао генерал Данило Калафатовић, рекао је Гајић.
Поводом оптужби о сарадњи Михаиловића са Немцима током Другог светског рата, Гајић је упитао има ли еклатантнијег примера од „мартовских преговора“ 1943. године у којима су усред Загреба у партизанским униформама Милован Ђилас, Коча Поповић и Владимир Велебит преговарали са немачким нацистичким генералом.
-То је био разговор о стратешкој сарадњи јер комунистима није било најважније ослобођење него комунистичка револуција, рекао је Гајић.
Комисија за споменике Београда недавно је одбила предлог градоначелника Београда Александра Шапића да Михаиловић добије споменик у главном граду.
–Мислим да је комисија одбила споменик због унутрашњег партијског сукоба и односа према Шапићу. Вероватно би прошло да је неко други предложио, закључио је Гајић.
извор: васељенска