Чињеница да свако мало у Црној Гори имамо ситуацију да се ауторитети у име појединих општина обраћају јавности и пријете представницима државних власти да ће да их прогласе персонама нон грата на нивоу својих општина нешто је незабиљежено у политичкој теорији и пракси, каже политиколог Владимир Павићевић. Истиче да чак и евентуално изгласавање таквих одлука неће имати никаквог ефекта. Не постоји правни основ да се таква одлука донесе, а ни начин да се реагује уколико је неко прекрши, сматра правник Веселин Радуловић.
Најскорији примјер је из најјужније општине, када је због споразума са Уједињеним Арапским Емиратима први човјек града Генци Ниманбегу, указао је на могућност да се премијер Милојко Спајић и министарка јавних радова Мајда Аџовић прогласе за непожељне у Улцињу.
Павићевић каже да ту нема реалног ефекта.
-Ефекти таквих пријетњи или могуће и таквих неких изгласавања таквих одлука, биће нула. Значи никаквих ефеката неће бити чак и у смислу неког замишљеног политичког притиска на ове ауторитете на нивоу државне власти, каже он за Радио Црне Горе.
Правник Веселин Радуловић такве најаве види само као једну врсту политичке поруке.
–Политички став који може бити оправдан или не, али у смислу правног основа не видим на који начин би могла та одлука да се донесе и најважније – на који начин би она могла да се реализује у случају ако би се поступило супротно њој, каже Радуловић.
Локалне самоуправе, објашњавају, немају право да некоме ускрате слободу кретања.
–Било која локална самоуправа не може доносити неке одлуке које би имале ту правну снагу у дијелу да некоме ускрате могућност да постоји било коју општину. Дакле, слобода кретања је гарантована свим па и јавним функционерима, истиче Радуловић.
Умјесто проглашења државних функционера непожељним на територији неког града, Павићевић сугерише да људи на нивоу локалних јединица самоуправе иницирају дијалог.
–Да организују грађане, људе који живе на тој општини. Да и они притискају власт ако сматрају да постоји неки пројекат који може да буде штетан и да тај континуирани реални притисак и на терену и на нивоу јединица локалне самоуправе можда може да убиједи ауторитете са нивоа државне власти да некада и ревидирају одлуке које су замислили, рекао је политиколог.
Проглашење премијера и министарке јавних радова непожељним у Улцињу било би бесмислено јер не би имало реалног ефекта, закључује Павићевић.
извор: ртцг