Пише: Дејан Бешовић-Тирана
Оно о чему смо писали у предизборном и постизборним циклусу у Албанији када су Срби за свега 314 гласова испустили 5 мандата за посланике у Албанском парламенту сада се и остварује .Подсећања ради сујета Срба у Албанији била је јача од дугорочних националних интереса .Грчка мањина са Петросом Ђукуријасом ,до у финесе инфилтрирана у Социјалистичкој и Демократској партији Албаније као и у Грчкој националној партији Омонија излази ових врелих јулских дана на видјело .Укупно Грка посланика има 50 од 140 колико броји парламент земље Орлова. Албанија се креће ка режиму потпуне централизације, а премијер Еди Рама шири свој утицај унутар локалне самоуправе.Грци нису остали ни глуви ни нијеми на ове Рамине егзибиције .
Први глас отпора се чуо са југа земље, а посебно из Конисполиса. Градоначелник тог града , Ергест Дуле ,етнички Грк који је изабран испред Социјалистичке партије , одбио је да уклони грчке званичнике из општинске администрације, упркос Рамином јасном налогу. Албански премијер му је дао ултиматум: „Ако их не отпустиш, и сам поднеси оставку!“Дулеов одговор је био јасан:„ Директори су млади и способни за свој посао .“ Овакав став градоначелника покренуо је политичку контроверзу, која је освијетлила ћорсокак у који су запали изабрани званичници који се не повинују жељама централне владе.Оно што је значајно јесте да, упркос чињеници да 53 од 60 општина у Албанији контролише Социјалистичка партија , само се градоначелник Конисполиса усудио да јавно изрази противљење Раминим наредбама.
Седам градоначелника изабраних из Демократске странке заузели су сличан став , али Дулеова диференцијација добија посебну тежину, јер долази из истог политичког табора као и премијер.Вреди напоменути да је током састанка премијера Едија Раме са градоначелницима забиљежен ироничан коментар градоначелника Финикије, Ромеоса Цакулиса. Према информацијама са састанка, када је Рама позвао на колективну оставку свих локалних директора , Цакулис је хумористички одговорио: „Отпустићу их све и поново запослити за недјељу дана.Господине Рама ми смо ипак Грци „.Ако се свему томе дода и изјава вође Сјевероепирских Грка ,Дионисија Фредис Белерис највећег политичког противника актуелног албанског премијера и то у сред Европског парламента ,ствари постају још јасније .Белерис каже : Извештај Европске комисије уљепшава ситуацију у Албанији, игноришући озбиљна кршења права мањина , институционалне интервенције и недостатке у правосуђу и транспарентности.
-Прво, попис становништва је снажно оспоравао у погледу методологије и резултата од стране осам од девет званично признатих националних мањина. Друго, много дискутована реформа правосуђа је у суштини пропала због сталних интервенција владе. Прије само неколико сати, амбасадор Европске уније је јавно осудио нову интервенцију албанског премијера.Са говорнице Евро парламента у Бриселу на свом матерњем грчком обратила се и Афродита Латинопулу шеф посланичке групе Грчке у овом Парламенту : Сјеверо Епирски Грци се неће умирити . Грка у Албанији има око 30% . Посебан нагласак је стављен на потребу поштовања и заштите људских права, укључујући права најбројних мањина Грка и Срба .Албанске власти су позване да ојачају институционалне механизме против дискриминације и да обезбиједе смислено политичко учешће свих заједница. Истовремено, наглашава се важност очувања и промоције културног наслеђа, језика и традиција националних мањина.Такође Латинопулу је изјавила да у случају војне интервенције Србије на Косову и Метохији Грчка и ако чланица НАТО алијансе неће учествовати у било каквим сукобима са српским снагама . Афродита Латинопулу је завршила : Срби су наша православна браћа а Косово је саставни дио Србије ,тако да се Грчка неће мијешати у унутрашње сукобе у самој Србији .