Са благословом Његовог Високопреосвештенства Митрополита црногорско-приморског г. Јоаникија, ових дана, из штампе је изашла, нова књига у издању Манастира Острог. Нова књига из руковети богословља у издању Манастира Острога, носи наслов „Увод у богословље“. Ријеч је о капиталном дјелу, врсног професора и предавача на Православном Богословском Факултету. Аутор књиге „Увод у богословље“ је проф. др Зоран Јелисавчић, у коауторству са Епископом проф. др Јованом Пурићићем, некадашњим дугогодишњим игуманом манастира Острог.
Уредник острошког издања, књиге „Увод у богословље“ је мр Раде С. Булајић, виши асистент Православног Богословског Факултета “Свети Василије Острошки” у Фочи, Универзитета у Источном Сарајеву, просфорник Манастира Острога и Управника Архива Манастира Острога, прелом текста урадио је Горан Тијанић.
Обнавља се Острошко издаваштво, са благословом Божијим, Светог Василија Острошког Чудотворца, трудом и љубављу вриједних и племенитих људи. Са штампом ове вриједне душекорисне књиге, обнавља се и наставља издаваштво манастира Острога, настављајући вишедеценијску златну нит издаваштва, преко којег Црква Божија, брине за спасење рода људског, бринући за сваку душу, која је гладна и жедна истинског знања и богопознања.
У досадашњем издању манастира Острога, једне од највећих светиње српског народа, изашло је више десетина духовних књига, које су биле од духовне користи многима, тако да ће и ова нова књига „Увод у богословље“ засигурно бити незаобилазано духовно штиво и „духовно благо којим се небо купује“, не само богословима и теолозима и онима који се баве богословљем, него и свима другим који су жељни Ријечи Божије и спасења и схватања Науке над наукама. Са најновијом књигом из руковети острошког богословља, преко које се по оној јеванђелској, сипа „ново вино у мјехове нове“, издаваштво манастира Острога, читаоцу дарује ријеч спасења, и катихетску поуку, упућујући га у најдубље тајне везане за домострој спасења.
По оној древној светоотачкој ријечи, богословље је неодвојиво од молитве, а тако и молитва је неодвојива од богословља. Једино узајамним практивањем богословље се заквашује молитвом, док молитва даје смисао богословљу.
“Ако хоћеш да будеш истински богослов, онда се моли истински и исправно. И ако се истински и исправно молиш, онда си истински богослов”.
Александар Вујовић,
професор Богословије Светог Петра Цетињског
и уредник Катихетског програма Радио Светигоре