– Кад Радован назове, веза се прекида чим га упитам како је и да ли је боље. И иначе, када се успостави веза, аутомат петнаестак секунди обавјештава одакле је позив, да се позив снима, и тако даље. Када заврши аутомат, тада споје везу, али онда наш разговор траје 50 секунди укупно, са упозорењима на почетку разговора – појаснила је Караџић Јовичевић.
Она је навела да је објавила као доказ да је разговор трајао нула минута и 50 секунди, а када се одузме око 15 секунди аутомата, то је 35 секунди разговора.
– А када га питам за здравље, позив се одмах и прекида – додала је Караџић Јовичевић.
Она сматра да Караџићу, који трпи невиђену тортуру, не дозвољавају да каже како се осјећа да се не би на то покушало реаговати и да породица не би имала доказ шта се с њим дешава уопште, а камоли какво му је здравље. Караџић Јовичевић је појаснила да он има картицу за фиксни телефон коју може употребљавати свака четири сата и да је то једна од санкција.
– Једноставно, чим укуца број, иако се ми нисмо јавили, они њему рачунају да је позив остварен, па опет нема право на нови позив у наредна четири сата – навела је Караџић Јовичевић.
Караџић Јовичевић је рекла да не зна зашто му стално уводе неке казне како би био константно санкционисан.
– То не зна ни он нити постоји објашњење, осим да се иживљавају на све начине, па и овако. Осим субјективне процјене по гласу, других информација немам. Само из тих кратких разговора са Радованом по гласу може да се мало разазна да му је глас бољи, чистији, одморнији и то ујутро. Ако је позив у послијеподневним часовима глас му дјелује уморан, слаб и успорен, а то опет значи да је његов опоравак никакав – каже његова кћерка.
Она је подсјетила да дата терапија антибиотиком који је преписан без икаквих анализа.
– Ово је убијање, казна на казну, спровођење смртне казне на казну доживотног затвора. Сад је потпуно јасно зашто су га Британци тражили и добили од Хашког трибунала као трофеј – оцијенила је Караџић Јовичевић.
Према њеним ријечима, сада је то иживљавање над Караџићем као да су га довукли из племена једне од својих колоније, па га кажњавају и показују на њему сву своју моћ у једном трулом затворском систему.
– Иживљавање и убијање – закључила је Караџић Јовичевић.
Радован Караџић је смјештен у затвор Албани на острву Вајт гдје, након што је осуђен у Хашком трибуналу, издржава доживотну казну. Ријеч је о затвору који има репутацију једне од најгорих затворских установа у Великој Британији и не испуњава бројне услове који су предвиђени стандардима у већини европских држава.
извор: ртрс