Пише: Саша Недељковић, члан Научног друштва за историју здравствене културе Србије
Србија и Република Српска заједнички прослављају Херцеговачки устанак из 1875 године. У ТВ Ревији додатку листа Политика од 4.јула 2025 године најављено је да ће у недељу 6 јула 2025 године на РТС 1 у 11 часова бити пренос „Обележавање 150 година устанка „Невесињска пушка“. И то је све. На сајтовима на интернету као што је Требиње може се прочитати да ће у Невесињу обележавање великог историјског јубилеја 150 годишњице Невесињске пушке бити одржано у Невесињу 6 јула уз присуство државног врха Републике Српске и Србије, патријарха српског Порфирија, великог броја министара председника Матице Српске и Српске академије наука и уметности, … .
На челу организационог одбора су председници Републике Српске и Србије Милорад Додик и Александар Вучић, премијери Радован Вишковић и Ђуро Мацут, министри из влада Српске и Србије, начелник општине Невесиње, те Светко Ковач и Зоран Јањић из Удружења Невесињаца у Београду. Начелник општине Невесиње Миленко Авдаловић рекао је да свечано обележавање почиње 5 јула увече приказивањем документарно-играног филма „Невесињска пушка“ на Тргу слободе. Насупрот опширности на сајтовима на интернету у репрезентативним медијима као што су РТС и Политика врло мало се извештавало. Већина становника Србије не користи интернет него гледа телевизије и чита новине. Иако су на челу организационог одбора председници Републике Српске и Србије Милорад Додик и Александар Вучић РТС и Политика су сматрали да је прослава регионалног или локалног карактера.
У „Политици“ од 30 маја 2025 године на страни где су вести из Региона објављен је чланак под насловом „Министар Никола Селаковић на промоцији књиге о устанку „Невесињска пушка“. У чланку је истакнуто да је присуствовао промоцији књиге „Невесињска пушка-пуцањ који одјекује вијековима“ у невесињском Дому културе „Небојша Глоговац“. Лист је пренео саопштење ресорног министарства. Књига је објављена уз подршку Министарства културе, поводом предстојећег обележавања 150 година од устанка Невесињска пушка. Селаковић је на промоцији указао, да је књига изузетно вредно и значајно издање. Истакао је значај тога да Србија и Република Српска заједно обележавају најсудбоносније догађаје из историје. (1)
Пре промоције у Невесињу била је промоција исте књиге у Дому војске у Београду 22.5.2025. на којој је говорио министар Селаковић, али у „Политици“ није било ништа о томе. Према речима министра Селаковића, на промоцији у Београду неки догађаји нису били довољно у средишту колективног памћења, а један од њих је Невесињска пушка, која је често измицала пуној пажњи. Такође није било ништа о отварању изложбе сутрадан „Од Невесињске пушке до Солунског фронта“ о Пери Тунгузу, легенди Невесињске пушке у Поштанском музеју у Београду. Обе приредбе је преносила телевизија Републике Српске. Ни Политика ни РТС није обележиле Дан светих Ћирила и Методија, и ако је то државни празник. Али су зато обележили за њих празник над празницима Дан младости.
У Политици је детаљно написано како ће се одвијати прослава у Музеју Југославије, а РТС је обележио датум поновним приказивањем филма «Тито и ја». И ако је Политика поводом Дана младости донела опширне чланке који су критиковали Титов култ и фељтон о партизанском филму, мало је писала о прослави „Невесињске пушке“. Промоција књиге одржана је у Матици Српској у Новом Саду. У Политици је у два чланка био објављен списак предавања у Историјском музеју Србије. Циклус предавања је био наизменично у Галерији Историјског музеја Србије на Тгу Николе Пашића 11 и Конаку кнеза Милоша у Булевару патријарха Павла 2 до 28 јуна 2025 године. Са своје стране Кинотека је приказала филм о Невесињској пушци из 1963 године у својој сали у Узун Мирковој 18 јуна 2025. Било је само десетак гледалаца. Истовремено одржано је предавање у Историјском музеју Србије. Заинтересовани су могли да бирају предавање или гледање филма. У Политици је сутрадан изашао кратки чланак о свечаности у Кинотеци. У свом часопису Кинотека је посветила две велике стране на почетку часописа са сликом из филма и малим текстом о значају устанка за како су написали «наш народ».
У Политици је 23 јуна 2025 године објављен чланак о издавању марке посвећене 150 година од „Невесињске пушке“. У ТВ Ревији издање Политике од 20. Јуна 2025 изашао је чланак о Светку Ковачу на две стране. Прва страна била је слика Светка Ковача са насловом, а само друга чланак. Говорило се о њему као аутору сценарија „Тајне службе Србије“, „Јованка Броз и тајне службе, а најављена је серија на РТС-у „Тито између Истока и Запада“. Био је десет година директор Војнобезбедоносне агенције, 18 година члан Колегијума министра одбране и седам година Савета за националну безбедност. Објавио је 5 књига и сарађивао на филму и серији „Вера“. Друга страна чланка је била сва у црвеној боји изузев малог дела „Ускоро премијера „Невесињске пушке“ који је био у средини у белом да би се разликовао од осталог чланка. У том белом делу истакнуто је да „Поводом обележавања 150 годишњице устанка Невесињска пушка, Ковач последњих недеља представља књигу „Невесињска пушка – пуцањ који одјекује вијековима“. Њу чине репринти три књиге на тему Невесињског устанка 1875, који је захватио и запалио целу Херцеговину, а касније и већи део Босне. Према овој књизи снима се документарни филм чији је Ковач такође сценариста. Филм ће бити премијерно приказан у Невесињу 5 јула, а 9 јула, на дан када је подигнут Невесињски устанак, биће емитован на РТС-у и РТРС-у.“ (2)
Насупрот њима Телевизија Републике Српске редовно је преносила манифестације у Београду повезане са обележавањем Херцеговачког устанка из 1875 године. На жалост из свега наведеног може се донети закључак да је за репрезентативне медије у Србији РТС и Политику важнији догађаји из Титовог доба, односно и после Тита Тито, него из ранијих периода борби за ослобођење и то упркос труду министра културе Николе Селаковића да упозна српску јавност са значајем Херцеговачког устанка за целокупни српски народ. Ти медији упркос настојањима да се омладина упозна са целокупном историјом свог народа, систематски настоје да буду упознати више са Титовим добом него са свим осталим периодима српске историје. Што је још горе ти репрезентативни медији имају централни положај у извештавању за већину становника Србије. Индикативан је чланак о Светку Ковачу где је црвеном бојом истакнут његов рад на снимању серија о СФРЈ, а белом о „Невесињској пушци“. Да се разумемо немам ништа против да извештавају о обележавању догађаја везаних за Тита и његово доба, али морају да исту толику пажњу посвете и ранијим важним догађајима јер је то култура сећања важна за српску омладину и њихово разумевање садашњице.
Напомене :
- „Министар Никола Селаковић на промоцији књиге о устанку „Невесињска пушка“, „Политика”, 30 мај 2025, стр. 4;
- Љиљана Петровић. „Светко Ковач“, ТВ Ревија „Политика“, 20 јуна 2025, стр. 26, 27;