Бирачко право и поштовање бирачког права је најзначајнија друштвено политичка тема у Црној Гори. Од рјешења тог питања зависиће будућност свих нас који живимо у Црној Гори, оцијенио је представник НВУ Грађанска акција др Божидар Вујичић, гостујући у емисији „Контроверза“ са Младеном Стојовићем.
Вујичић је својевремено поднио кривичну пријаву против Светозара Маровића и организоване криминалне групе. На основу пресуде по његовој пријави Општини Будва је враћено 19,5 милиона еура.
–Ја сам подносио јако пуно кривичних пријава, највише због незаконитих планова којима се неповратно уништава простор у Општини Будва. Једина пријава од свих које сам поднио, уједно и прва, 2013. године видио сам да ДПС улази у поступак градње ТQ Плаза, видио сам велике незаконитости од почетка до краја, најгоре је било пред крај кад су се радили анекси уговора са партнером задуженим за градњу објекта. После сваког анекса партнер је добијао више, а ми мање као Општина. Све сам то скупио и предао тужиоцу, више пута сам био код госпође Лидије Вукчевић и ургирао сам да се то покрене. Најзад је процес покренут 2016. године, група је признала да је организована криминална група и Општини Будва је враћено 19, 5 милиона еура. То сам покренуо као одборник Демократског фронта, навео је Вујичић.
Према његовим ријечима, Скупштина је заснована на системској корупцији и дискриминацији бирачког права.
–Посланици су приватни посланици подносилаца изборних листи. Приватна Скупштина бира судије Уставног суда, који су њихов сервис а не сервис грађана, Заштитника људских права који је сервис такве Скупштине а не грађана, Агенцију за спречавање корупције која је сервис приватне Скупштине и на крају тужилаштва и свих осталих институција које бира или именује Скупштина. Ова тема је још увијек забрањена, нарочито на Јавном сервису. Ми не можемо да бирамо посланике директно већ гласамо за изборну листу. Посланике бира подносилац изборне листе, истакао је Вујичић.
Како је оцијенио, приватни посланици су усвојили такав Закон о референдуму да одлуку о расписивању референдума доноси Скупштина, већином гласова.
–Нема шта да се Скупштина изјашњава хоће ли или неће расписати референдум. У свим демократским земљама је тако. Они су нас распиштољили, преузели су нам власт. У пракси, сва власт припада парламентарној већини. Краљ Никола и Тито нису могли знати ко ће бити посланик, али подносиоци изборних листи могу. Грађани се не питају о томе ко ће добити мандат, него предсједници партија, закључио је Вујичић.