Митрополит будимљанско-никшићки Методије дао је изјаву у Центру безбједности у Никшићу по налогу Вишег државног тужилаштва у Бијелом Пољу, поводом кривичне пријаве коју је против њега поднијела невладина организација “Центар за грађанска права”, у име које је пријаву поднијела Светлана Пајовић Мусовић, пише Дан.
Пријава се односи на изјаве које је митрополит изнио током литургије у манастиру Подмаине 7. јуна ове године, а које, према наводима НВО, садрже историјски ревизионизам, говор мржње и негирање злочина.
У пријави се наводи да је Методије тада говорио о “титоистичко-усташкој коалицији” коју је оптужио за “геноцид над српским народом”, док је четнички покрет и његове команданте, Драгољуба Дражу Михаиловића и Павла Ђуришића, описивао као “прве герилце Европе” и “хероје антифашистичког отпора”. Уз то је, наводно, вријеђао државне симболе, називајући Јосипа Броза Тита “монструозном појавом”, истичући да је у Подгорици постављен споменик “највећем монструму”.
Методије је, у изјави датој полицији, негирао све оптужбе из пријаве, тврдећи да се ради о “правно апсурдном поступку” и “политичком прогону Српске православне цркве у Црној Гори”.
-Наводи су чињенично неосновани. Пријаву је поднијела организација чији оснивач, према ономе што је доступно у јавности, редовно испољава вјерску и националну нетрпељивост према вјерницима и свештенству СПЦ, што вјероватно стоји и иза ове пријаве, изјавио је митрополит.
Додао је да се кроз овакве поступке покушава извршити притисак на Цркву, као и да се вјерницима и свештенству покушава ограничити слобода говора.
–Ради се о покушају увођења деликта мишљења за вјернике СПЦ, чиме се селективно ограничава слобода изражавања по идеолошким мјерилима, казао је он.
Методије је истакао да у његовој бесједи није било ниједне ријечи која би представљала величање злочина или злочинаца, већ да је ријеч о слободном изражавању ставова који су, како је рекао, историјски и уставно легитимни.
–Ако неко мисли да помен генерала Михаиловића као првог герилца Европе представља кривично дјело, онда се уводи једноумље. Броз није државни симбол, нити је заштићен од критике, рекао је митрополит.
Поручио је и да не планира да се повуче нити ћути пред, како је рекао, покушајима да се Цркви наметне цензура.
-Ако је залагање за истину, равноправност и слободу кривично дјело, нека буде. Али ја у томе нећу учествовати ћутањем, казао је он.
Изразио је забринутост због, како је оцијенио, све чешћих покушаја да се пастирске поруке из храмова третирају као предмет правног прогона.
–Свештеници СПЦ поново објашњавају своје ријечи пред полицијом и тужиоцима. Тиме се уводи клима цензуре и аутоцензуре, што је дубоко супротно демократским принципима, поручио је митрополит Методије.