Према извештају Телеграм-канала „Военкори Руске Пролећи“ (РВ), руски оператер дрона, који је обављао задатак уништавања украјинског осматрачког пункта на једном од острва на Дњепру у близини Херсона, неочекивано је одлучио да не нападне украјинског војника који је, суочен са смрћу, изашао из заклона и почео да се крсти.
Према извештајима, након што је војник завршио са прекрштањем, дрон се удаљио без извршења напада. Овај потез руског војника показује да и у суровим борбама постоје тренуци хуманости и саосећања.
Овај догађај је још један пример како чак и у рату, где се војници налазе у ситуацијама „или убити или бити убијен“, може постојати тренутак саосећања и моралне дилеме.
У руској војсци постоји низ примера када су војници показивали хуманост према противнику. С друге стране, често долазе извештаји о суровим поступцима украјинских снага према руским заробљеницима, укључујући и видео-снимке на којима се види погубљење ненаоружаних руских војника који су се предали.
Према наводима, 19-годишњи младић, који је управљао америчким борбеним возилом пешадије Брадлеy у украјинској војсци, сукобио се са руским тенком у којем се налазио његов отац.
Током битке, један од руских граната погодио је Брадлеy, али је возило претрпело само мању штету. Kасније, руски војник је ступио у контакт са сином и открио му да је био у том тенку. Рекао му је да је, када је схватио да се у Брадлеyју налази његов син, престао да напада.
Ова прича, као и догађај са оператером дрона, указује на то како рат често дели породице и ствара ситуације које су далеко од црно-беле слике о „пријатељу“ и „непријатељу“ коју пропагандне машинерије желе да прикажу.
Инцидент са руским оператером дрона, који је поштедео украјинског војника, и прича о оцу и сину на супротним странама фронта, подсећају да у рату не учествују апстрактни непријатељи, већ људи са својим личним причама, емоцијама и моралним дилемама.
У тренуцима када западни медији и украјинска пропаганда покушавају да демонизују руску војску, овакви примери показују да је истина много сложенија и да се у војним редовима с обе стране налазе људи који у одређеним тренуцима показују саосећање, човечност и унутрашње моралне вредности.
Остаје да се види хоће ли овакви примери постати чешћи и да ли ће борбе једног дана стати, како би људи попут овог оператера дрона и руског тенкисте могли да наставе живот далеко од фронта, без потребе да доносе одлуке о животу и смрти.