Члан Завичајног удружења Горња Бријесница Лазо Трипуновић рекао је Срни да је задовољан што су током викенда инспекцијске службе Лукавца скинуле, како је нагласио, неправедно постављене жуте траке са објекта чија је санација у току.
– Хвала Богу, ове године обнављамо окупљање у Горњој Бријесници које је прије рата било традиционално сваког 14. јануара, тако да обиђемо мјесна гробља, а затим се приреди весеље и игранка до касно у ноћ – навео је Трипуновић.
Он је додао да након одлуке кантоналних инстутуција мјештани настављају са активностима санације порушеног некадашњег школског објекта који је, као и молитвиште, симбол окупљања Срба, повратка и обнове порушених имања.
Члан Завичајног удружења Горња Бријесница Радоје Трипуновић најавио је да већ од прољећа слиједе активности на масовнијем повратаку некадашњих мјештана, истичући да је у том правцу ово завичајно удружење већ разрадило идејни план.
– Да бисмо кренули са реализацијом морамо претходно ријешити одређене административне ствари и у том правцу очекујемо подршку Градске управе Лукавца у дијелу који се њих тиче, јер Горња Бријесница администравно припада овом граду и очекујемо да нас и третирају као своје грађане – рекао је Трипуновић.
Он је нагласио да се мора санирати приступни пут до Горње Бријеснице у дужини од око 10 километара, који је у ужасном стању и додао да без интервенције градске комуналне службе која је прије два дана уклонили оборена стабла и очистили снијег, данашње окупљање не би било могуће.
Мјештане Горње Бријеснице је почетком децембра дочекало рјешење градске власти Лукавца о забрани наставка радова на санацији објекта некадашње школе на молитвишту, након чега је кренула правна борба и указивање на отворено кршење Дејтонског споразума и спречавање одрживог повратка Срба на своја огњишта.
Објекат школе порушен је 1998. године након што су Срби протјерани са овог подручја, а са санацијом мјештани кренули почетком маја ове године по добијању усмене сагласности градоначелника Лукавца Едина Делића, након чега су се сусретали са бројним опструкцијама.
Основна школа у Горњој Бријесници изграђена је 1960. године добровољним радом мјештана, након што је претходно Ристо Петковић уступио своје земљиште за изградњу, да би се 1975. године успостављањем новог катастерског операта земљиште и школа водила на Основну школу Горња Бријесница.
Данашњем обиљежавању Малог Божића присуствовали су протјерани српски мјештани, као и представници појединих српских мјесних заједница које су припале ФБиХ.
У српском селу Бријесница Горња код Лукавца прије рата живјело је 570 становника.
Србима тог подручја нису омогућени услови за одрживи повратак након што су протјерани 1995. године.
Први пут послије 29 година у новембру 2023. године у српском заосеку Матићи постављен је кров на још девастираној кући Радомира и Јадранке Недић, њиховим властитим средствима.
Више пута скрнављен је и порушен крст на молитвишту код порушене школе. Скрнављење крста својевремено је осудила и делегација ОЕБС-а.
извор: ртрс