ЗАШТИТНИК ЉУДСКИХ ПРАВА И СЛОБОДА: Пацке Мијајлу Бацковићу, омаловажава Хрвате!

Заштитник људских права и слобода Црне Горе оцијенио је да су изјаве пароха СПЦ Мијајла Бацковића, који је казао да су “Хрвати у Боки пројекат”, неспојиве са вриједностима демократије и људских права, те му препоручио да се убудуће уздржи од оспоравања идентитета националних заједница. Заштитник људских права и слобода покренуо је поступак по сопственој иницијативи након што је парох Мијајло Бацковић, гостујући у емисији Слободна зона на ТВ Прва, изјавио да су “Хрвати у Боки пројекат” и да је, како је навео, у одређеном периоду извршена “кроатизација бокељских Римокатолика”.

-Парох Бацковић у наведеној емисији је казао: „Морам се вратити мало уназад и казати да до Другог свјетског рата у Боки Римокатолици увијек говоре да су Бокељи, или Срби. Иво Андрић и Меша Селимовић о томе свједоче. Онда је у овом пројекту наступила кроатизација бокељских Римокатолика и они су се насилно гурали да постану Хрвати. Видите када дођу званичници Хрватске да дођу да посјете хрватску националну мањину. Кад би Адријан Вуксановић и остали погледали ко су им били прађедови знали би да нису били Хрвати. Не оспоравам право да се изјашњавају како желе, али говорим о пројекту. Зато се помиње Морињ, а ћути о Лори, навео је Бацковић.

Из институције Заштитника наводе да се Бацковић није изјаснио на захтјев који му је упућен током поступка, нити је одговорио на ургенцију. У одлуци се истиче да слобода изражавања подразумијева одговорност, посебно за вјерске ауторитете и јавне личности, од којих се очекује додатна опрезност како не би угрозили права и достојанство других. Заштитник је оцијенио да су спорне изјаве, изречене у телевизијској емисији са националном фреквенцијом, имале обиљежја јавног говора којим се доводи у питање идентитет једне мањинске националне заједнице, односно којим се негира и/или релативизује право припадника бокељских Римокатолика да се слободно национално изјашњавају као Хрвати.

Иако је парох формално навео да не оспорава право појединаца на слободно изјашњавање, цјелокупан контекст и садржај изјава („пројекат“, „насилно гурани“, довођење у питање поријекла припадника хрватске националне заједнице) имају потенцијал да произведу осјећај омаловажавања, неприпадања, стигматизације и искључења, истиче се.

Овакве изјаве, према мишљењу Заштитника, не доприносе јавној расправи од општег интереса на начин који би био утемељен на међусобном поштовању и толеранцији, већ могу продубити етничке и вјерске подјеле у мултиетничком друштву какво је црногорско.

Позивајући се на праксу Европски суд за људска права, Заштитник подсјећа да и изјаве које не позивају директно на насиље могу представљати недопуштен говор ако вријеђају или омаловажавају одређену групу, укључујући негирање њеног идентитета.

Посебно је указано да Бацковић, као парох Митрополија црногорско-приморска, има потенцијал да утиче на вјернике и заједницу, због чега се од црквених представника очекује додатна одговорност.

Ставови којима се негира или релативизује право припадника бокељских Римокатолика да се слободно национално изјашњавају као Хрвати неспојиви су са вриједностима демократије и људских права и не могу уживати заштиту слободе изражавања, закључено је у мишљењу.

Због тога је Заштитник препоручио Бацковићу да се убудуће уздржи од изјава којима се доводи у питање идентитет било које националне или вјерске заједнице, као и да својим јавним наступима афирмише дијалог, толеранцију и поштовање различитости.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

И ПОСЛИЈЕ МИЛА – МИЛО: Идол!

АНАЛИЗА: Срби на Балкану -Црна Гора (216)!

„ХУМАНИТАРНА АКЦИЈА“ У БИЈЕЛОМ ПОЉУ: Пензионери прикупљају помоћ за Владу и министре!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

pejok

НАЈСТАРИЈИ ГРАЂАНИ У НЕВОЉИ: Умјесто формалног потребно стварно повећање пензија у складу са трошковима живота!

karadjordje-e1663090526982

ВОЖДУ: Док тебе памтимо, знамо ко смо!

hasim-taci

КАО СВИ АНТИСРБИ, ТАЧИ У ХАГУ: Невин сам, крив је Слобо!

MILO-stefan-jokic_ls-s-e1597160010326

НЕБОЈША МЕДОЈЕВИЋ ПОВОДОМ ХАПШЕЊА ВЕСНЕ БРАТИЋ: Смијете ли ухапсити Мила и шефове нарко картела?

troboj5

У ХЕРЦЕГ НОВОМ И УБЛИМА: Засијале тробојке!