У уторак 24. марта 2026. са почетком у 11. часова организације Удружења бораца ратова од 1990. године Црне Горе (Удружење бораца), заједно са породицама и поштоваоцима палих бораца, обиљежиће 27. година од нелегалне НАТО агресије на СР Југославију полагањем вијенаца и цвијећа палим борцима 1991/1999 на споменике у Никшићу, Мојковцу, Беранама и Андријевици, као и на споменик легендарном јунаку са Кошара, поручнику Војске Југославије Пеђи Леовцу у Пљевљима.
Удружење бораца поздравља заједничку активност Михољског збора и Ветерана 63.падобранске да ће, да у склопу ширег програма поводом годишњице НАТО агресије, у недјељу 22.марта у 10:30, на тиватском гробљу на Брдиштима одржи помен страдалима.
Исти третман палих бораца деведесетих кроз сјећања на њихове свијетле жртве, Удружење бораца ће наставити на Васкрс 12. априла 2026. плагањем вијенаца на споменик у бјелопољском Гранчареву, а потом 15. септембра 2026, на Дан Удружења бораца,на споменике у касарнама Војске Црне Горе у подгоричким Маслинама и Даниловграду, каои на спомен-плоче у никшићким Драговољићима и Општини Зета.
За Удружење бораца су пали борци и њихове породице приоритет Зато ће истрајати у њиховој заштити и неће прихватити било који вид њиховог унижавања и тлачења кроз државну политику квислинштва и потчињавања другим државама.
Зато 24. марта 2026, на дан годишњице промовисања међународног насиља од стране НАТО 1999. године, Удружење бораца изражава јавни апел властима свих црногорских општина које нијесу подигле спомен-обиљежја својим суграђанима – палим борцима деведесетих да то што хитније учине.
Ово из разлога што њихове жртве положене на бранику отаџбине то заслужују и што су изостанком изградње спомен-обиљежја паки борци и њихове породице доведени у подређен положај у односу на ту популацију у општинама гдје постоје спомен-обиљежја, а што се може квалификовати као одсуство кулуре сјећања и својеврсни атак на достојанство палих борца због чега ће Удружење бораца поново поудити немарним општинским властима конструктивну сарадњу да се то, у могућој мјери, исправи.
Удружење бораца позива ратне ветеране деведесетих , њихове породице и породице палих бораца и све кориснике борачке и инвалидске заштите у заједнички фронт да се изборимо за хитне нове измјене дискриминаторског Закона о борачкој и инвалидској заштити који угрожава минималну материјалну заштиту скоро свих категорија својих корисника.
Покажимо се 24. марта испред споменика палим борцима, поклонимо се њиховим сјенима и поручимо држави Црној Гори да мора учинити све да сачува мир, безбједност и социјалну сигурност својих грађана.