У организацији Конференције српских националних организација из земаља региона и Српског националног савјета Црне Горе у Српској куће у Подгорици одржана је трибина на тему “20 година прогона српског језика и отпуштених професора”. Професор Лидија Томић је истакла да је српски језик национална вертикала Црне Горе, међутим политика прије 20 година (2004) није тако сматрала и кренула у уништење и прогон српског језика, српских писаца и професора српског језика, што је био невиђени удар политичког једноумља.
-Позиција српског језика је и даље тешка и неизвјесна. Српска књижевност је постала угрожена када је требало одредити је по националном идентитет црногорског имена. Српски језик и књижевност нису супростављене категорије. из школских програма су избачени значајни српски писци, а умјесто њих непознати анонимни писци, рекла је Томић
Она је поручила да борба српској језика да се врати у Уставу Црне Горе као службени, тек предстоји.
Професорица српског језика Весна Тодоровић, која је остала без посла у школи у Никшићу прије 20 година, нагласила је да је српски језик прошао и трпио страдање од тадашњег режима до данашњих дана.
Професор српског језика и уредник часописа “Слово”, Веселин Матовић је рекао да процес прогона српског језика у Црној Гори траје пуних 20 година.
-Наша двадесетогодишња борба је имал пуног смисла, а била је и плодотвора, јер је покренуло много сакривених тема и тумачне једнострано у јавности и школству, написао књига, организовано трибина и научних скупова, то није могло пропасти, рекао је Матовић.
Он је подсјетио да је бивша власт за првих 10 година од прогона , успјели су да смање 20 одсто становништав који пишу на попису да говори српским језиком, али последњих 10 година тај тренд и зауставило се.
–Српски језик је најкрупније питање данас у Црној Гори, јер његова негација је најстаршније што се десило у историји Црне Горе, истакао је Матовић.
Он је нагласио да је несхватљиво да за четири године није много урађено на повратку српског језика, као службеног језика у Црној Гори.”Устав се мора промјенити и српски језик поново да постане поново оно што је увјек био у историји Црне Горе и буде службени језик”, поручио је Матовић.
Књижевник Будимир Дубак подсјетио је да је прије 20 година кренуо прогон српског језика и професора српској језика из Никшића.
-Били су то професори српског језика који нијесу пристали на преименовање српског језика , као и њихови професори узори који се у Бјелопавлићима 1916.године нису одрекли српског језика под аустроугарском влашћу, подсјетио је Дубак.
Он је прочитао имена професора српског језика који су тада 2004.године остали без посла и језика. Било их је 28, од којих су преминули: Вук Велаш, Станка Никчевић, Светозар Ћираковић.