ДАНАС ЈЕ ПРЕОБРАЖЕЊЕ

Преображење Господње је један је од великих Христових празника, када, према народном предању, зором почињу да се преображавају и гора и вода, и то најављујује скору јесен. По хришћанском учењу, Преображење је тренутак када се Христос на гори Тавор пред апостолима преобразио и засјао као сунчева светлост, а уз њега су се појавили старозаветни пророци Мојсије и Илија.

Тако се божанска природа сина Божјег учинила видљивом. Преображење, које се у Православљу убраја у 12 великих Христових празника, слави се на Истоку од седмог века. Западна црква унела га је у свој календар тек 1457. године

У црквеним богослужењима празнује се седам дана, током којих се певају песме посвећене овом јеванђелском догађају. Данас се на крају Свете литургије служи обред освештања грожђа.

Увек пада у време Госпојинског поста, па је и празнична трпеза увек посна, обогаћена рибом и вином.

Преображењем се завршава летњи годишњи циклус обичаја и започиње јесењи. На овај дан се преображава, односно битно мења природа.

Каже се да се преображава и камен у води и лист у гори. Реке и језера постају хладније, па се завршава и сезона купања, што се некада веома поштовало.

Уколико жене и девојке устану пре сунца и „помало пораде од сваког женског посла”, верује се да ће се преобразити у вредне домаћице.

Не ваља данас касно устати ни током дана спавати. У многим местима одржавају се вашари.

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

ТРЕБИЊЕ: Дочекане мошти Свете Ане, мајке Светог Василија Остршког!

АНАЛИЗА: Срби на Балкану-Црна Гора (46)!

РЕАГОВАЊЕ МИТРОПОЛИЈЕ ЦРНОГОРСКЕ ПРИМОРСКЕ НА ТЕКСТ У „ВИЈЕСТИМА“: Наши одговори чекали на објављивање три мјесеца, неки дјелови изостављени!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

cvijece

БЕОГРАД: Пожар у „Кући цвијећа“, Г.М. бацио запаљиву течност и добио два дана робије!

lutovac11

ЂОЛЕ ЛУТОВАЦ НЕ ДЕМАНТУЈЕ ДА ЈЕ СА 200 ПОЛИЦАЈАЦА У ЦИК НОЋИ КРЕНУО У ГОРЊЕ ЗАОСТРО: Смиривао сам тензије, а не распиривао, поступао сам по налогу Тамаре!

tri

АНАЛИЗА: Срби на Балкану -Црна Гора (40)!

pavle3

ЈОВАН ПЛАМЕНАЦ: Небо и поднебесје, Павле Ђуришић као повод за свађу!

Skenderbeu

ПЕРПЕТУУМ МОБИЛЕ МОНТЕНЕГРИНА (ТРИДЕСЕТ ДРУГИ ДИО): И пристојни ДПС-овци постали радикални Антисрби!