Пише: Момо Јоксимовић, предсједник Уружења грађана „Вранеш“
Ниједно питање, важно или мање важно, у нашој Црној Гори не може проћи без политизације. Такав смо народ, такав нам је ментални склоп. Те подјеле је до врхунца развио Мило и ДПС. На подјелама су владали.Сви о свему знамо све, само најмање знамо о нама самим. Не знамо колико не знамо и колико нећемо да знамо. Веома кредибилни људи у Црној Гори, са правом се питају да ли је Црна Гора држава у пуном правном, политичком, економском, социјалном капацитету. Да ли је Црна Гора кроз историју могла самостално да егзистира. О тим и другим питањима у наредним прилозима. Сада мало о двојниом држављанству. То питање заокупља грађане Вранеша и других приграничних подручја са братском Србијом. То питање ДПС политизује до изнемоглости. Уколико нема двојног држављанства, Вранеш тражи референдум, да се изјасни куда даље. Бошњацима и Хрватима и Албанцима не смета што се гласа у Црној Гори за другу државу, што аутобуси долазе из БиХ , Тузле, Зенице, Сарајева .. у сјеверну црногорску регију на изборе. Уз то наше грађане из Црне Горе који живе у БиХ дочекује ДПС са храном, пићем и ићем и новчаном накнадом за глас. Плаћени гости- гласачи успут обиђу имовину и родбину.
Када траже Срби Црне Горе, па и нешто што је опште прихваћено у међународном праву, то не може без звека. Како је данас регулисано двојно држављанство у Европи и свијету ???
„Држављанство је основно право човјека, јер је оно ништа друо него право да се ужива право“
(Предсједник Врховног суда САД, Ерл Ворен, 1958).
У складу са праксом држава, арбитражним и судским одлукама и мишљењима писаца, држављанство је правна веза која има као своју основу друштвену чињеницу везаности , постојања веза, интереса и емоција, заједно са постојањем реципрочних права и обавеза.
Држављанство има два аспекта: израз суверености државе и људско право. Европска конвенција о држављанству из 1997. године дала је велики значај праву на двојно држављанство. У Америци , Организација америчких држава је то учинила Америчком декларацијом о правима и обавезама човјека и Америчком конвенцијом о људским правима: свако лице има право на држављанство. У америчком систему људских права од значаја за ову материју је и јурисдикција Интер-америчког суда за људска права. На афричком континенту ту је више међународних правних докумената о праву на држанство као људском праву, Афричка повеља о правима и благостању а Афричка комисија за људска права и права народа је 2013. усвојила и Резолуцију о праву на држављанство . Распострањена је заступљеност прописивања права на држављанство као људско право и као дио позитивног међународног права. Пракса Европског суда за људска права , право на држављанство штити посредним путем, штитећи друга људска права предвиђена ЕКЉП и пропратним протоколима, гарантујући заштиту релевантних с њим везаних људских права.
Њемачка, моћна економска, војна и политичка сила, коју многе државе свијета копирају па у правној јуриздикцији, дуги низ година је била противник двојног држављанства , тј. Вишеструког држављанства. Њемачка је била и непосредни узор и Црној Гори. Круцијални законодавни подухват који је произвео пресудан утицај на све просвијећене земље свијета је нови Закон о натурализацији Њемачке који је ступио на снагу 27.јуна 2024.г. увођењем двојног држављанства потпуним поједностављењем и модернизацијом процеса натурализације, стицања држављанства путем пријема без одрицања од оног које одређено лице већ посаједује. Овај закон, познат као закон о моденизацији и Закона о држављанству , је планиран почев од 2023.у циљу да натурализацију учини доступном . Главне промјене јесу : нема одрицања од предходног држављанства да би се добило њемачко. Период натурализације је и скраћен са 8 на 5 година живљења. Захтјев за натурализацију се доноси након 5 година легалног боравка у Њемачкој . У Њемачкој је олакшано двојно стицање држављанстав, скраћењем рокова натурализације , која пружа брзу интеграцију у сва права и обавезе и за њемачког држављанина.
Француски грађани од 1973.године смију имати двојно држављанство, па и вишеструко држављанство , уз одговарајуће разумне и савладиве услове који се сада додатно либерализују. У Француској важи и правило, ко се у њу роди добиће и Француско држављанство, независно од држављанства родитеља.
У Шведској важи правило избјегавања двојног држављанства до 2001. када је шведским грађанима омогућено да траже друго држављанство, а да не изгубе шведско.. Досељеници у Шведску се не одричу свог држављанства. Социолози виде шведсски однос по овом питању као буквар за друге државе , не као проблем већ као примјер.
Шпанија допушта двојно држављанство , с лицима из замаља с којима је склопила уговоре, као Потугалија, Андора, Филипини, Екваторијална Гвинеја, земље Лтинске Америке и друге државе.
Португалија допушта двојно држављанство.
У САД двојно држављанство предвиђа Закон о имиграцији и држављанству из 1952. Не постоји законска забрана за двојно држављанство, што им омогућава да имају више држављанстава без икаквих проблема. Трамп најављује нова правила у вези овог питања.
Канада дозвољава двојно држављанство , Законом о држављанству из 1976.године. Може се стећи додатно држављанство да се не одричу свога.
Албанија, је 2012. усвојила закон о двојном држављанству. Албанци у ЦГ неће ризиковати да изгубе држављанство како би добили албанско држављанство.
Филипини, су дозволили вишеструко држављанство од увођења Републиканског закона број 9225 2003, и додатно ако се положи заклетва на вјерност. , може се поново стећи упркос предходном одрицању од филипинског држављанства.
Нигерија, као и већина афричких држава , сходно закону о држављнству из 1967. године допушта двојно држављанство, а нарочито од 2024.године .
Мароко, дозвољено двојно држављанство од рођења, али прије увођења новог закона у Њемачкој , примјењивала се обавеза опције да се до 21 године мора одлучити да ли жели задржати мароканско држављанство или не.
Турска, допушта двојно држављанство преама члану 44 Закона турског о држављанству (Мадде 44). Ако се жели двојно држављанство то се мора пријавити властима , које ће уписати двојно држављанство у цивилни регистар.
Аргентина, дозвољено је двојно држављанство по Леу де Циудаданиа . Аргентински држављани могу стећи додатно држављанство без потребе да се одрекну аргентиснаког држављанства.
Бразил, такође допушта двојно држављанство, законом о држављанству бр. 818 од 18.септембра 1949.године. Бразилци су морали подносити захтјев за задржавање држављанства . Овакав захтјев се неће више примјењивати због увођења новог закона у Њемачкој .
ЗЕМЉЕ ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ , скоро безусловно не само да прихватају него форсирају правну установу, правну тековину двојног држављанства . …За земље евроатланског поднебља , двојно држављанство је аксиом. Двојно држављанство је заступљено у 24 од 27 држава Европске уније. Од 193 земље свијета, 160 земаља имају двојно држављанство.
Иницирање двојног држављанства у Црној Гори не само да је легитимно него чак и пожељно иницирати, те тако ускладити са савременим процесима правне цивилизације и европских процеса , без непотребних потрса , турбуленције и непримјерених рекција.
Црна Гора је инсталирала најригорозноји деструктивни модел држављанства , који десетине хиљада мученика држи у неизвјесности, са статусима избјеглица и расељених лица , па су та лица пролазила голготу до држављансзтва. То је најнехуманији могући начин и терор. Црна Гора је најригорознија, од свих европских држава , чека се 10 година сталног боравка, а Њемачка данас након 5 година се добија држављанство. Црна Гора је једина земља у Европи која је ставила „резерву“ на члан 16 Европске конвенције о држављанству
Односи бивших република СФРЈ, су толико испреплетени, поготову Црне Горе и Србије, са више аспеката, егзистенцијалних, личних живота, крвног сродства, економије, здравства, историјом , културом , обочајима. Ригорозни прописи ДПС-а у Црној Гори СУ ЗБОГ ОПСТАЈАЊА НА ВЛАСТИ, криминалне елите. Грађани Вранеша траже двојно држављанство или референдум !!! Нећемо да будемо таоци ДПС-оввих ригидних правила, суноврата и посрнућа !!! Одклон од ДПС-а.
Увођење двојног држављанства по уледу на европске земље је пожељно а не споредно питаење !!
5 Responses
SAGLASAN . . .
Dvojno drzavljanstvo Srbije i Crne Gore osporili su rigidni antisrpski politicki akteri plaseci se srpskog identiteta kod vecine crnogorskih drzavljana pravoslavne vjere…Pogubne su posljedice Milove politike…
Kad ti se matična država ponaša kao maćeha šta drugo uraditi nego naći svoju majku
Samo se Srbima u Cg poriče pravo na dvojno državljanstvo.
Daj Bože, još 1982 iz sela Rajkovići, odselili smo se za Srbiju, malo al industrijski u to vreme smatrano uspešnim mesto kod Lazarevca. Sa završetkom škole i udajom svi smo izbrisani iz knjige državljana u Bijelom Polju. Iako smo svi rođeni u B. Polju. Sedmoro dece i naši roditelji. Želim crnogorski pasoš, smatram da mi pripada rođenjem. Želim Vam sreću!