БАНОВИНА ХРВАТСКА: Прославе годишњице уласка српске војске у Дубровник!

Пише: Саша Недељковић, члан  Научног друштва  за  историју  здравствене  културе  Србије

  Споразумом Цветковић-Мачек 26.8.1939. Дубровник је одвојен од Зетске  бановине  и  додељен  новоствореној  Бановини  Хрватској. Власт ХСС настојала је да забранама избрише трагове дотадашњег Дубровника. Томе су се заједнички супроставила српска и југословенска друштва. Дубровачка грађанска музика поднела је пријаву Претстојништву Градске полиције у Дубровнику да ће 13. 11. 1939. музика друштва, праћена бакљама, поздравити Команду Места и обићи свирајући градом и предграђем, у славу обљетнице доласка ослободилачке српске војске у Дубровник. Прослава је забрањена и то из следећих разлога : „Прилике, које владају уопће а нарочито оне у Дубровнику искључују могућност, да би пријављена ноћна прослава протекла у миру и реду. …а да се онемогуће е в е н т у а л н а дјела неодговорних лица, да ову прославу у ноћно доба искористе у своје недозвољене сврхе, одлучено је у интересу јавног мира, реда и поретка, … с тим више, јер је то у складу са највећим државним интересима. “ Као део прославе одржано је само благодарење за краља и војску у српско-православној цркви св. Благовештенија, и предавање у Соколани. (1)

Соколско друштво Дубровник учествовало је у прослави годишњице уласка српске војске у Дубровник, која је морала бити ограничена због полицијске забране. Соколи су поред грађана обе вере присуствовали благодарењу, а увече је у препуној соколској дворани била приређена свечана конференција, коју је отворио старешина соколског друштва брат Н. Шутић. Потпуковник Кнежевић у свом говору истакао је херојство наше  јуначке војске, којој су присутни приредили одушевљене манифестације. На програму је било и неколико музичких тачака, које извело Певачко друштво „Слога“. (2)

Приликом обележавања годишњице ослобођења Дубровника 13. новембра 1939. Одбор дубровачких  националних и културних удружења упутио је проглас : „Дубровчани, Заслугом „одговорних” и  „неодговорних” већ више од два деценија ставља се у искушење ваша вјера у највеће и неприкосновене светиње Отачбине, традиције и идејне вредности на којима су ваши очеви изградили словински култ – огледало душе старог културног и слободног Дубровника. Али као што ни силна ћесарска власт у пришлости, ни црне побожне жеље које су јој неограничено служиле, нијесу успјевале да у вама убију Вјеру и достојанство слободних грађана – тако ни савремене невоље неће успјети да вас „асимилирају” по жељама, које су вам увјек биле туђе. Ви сте кроз дугу предратну и поратну хисторију више пута јасно показали, да знате остати господари своје воље; … и задржати достојанствен став према свакому и према свакој сувишној повици и претњи. Дајући свакоме своје … ви сте двадесет година редом, на 13 новембра, јавно манифестовали признање и захвалност Белим Орловима, синовима мале предкумановске Србије, за све што су дали за наш стари словински идеал, остављајући кости по крвавим клисурама читавог Балкана. “Дубровчани, Претставници свих дубровачких  културних и  националних установа, који вам упућују ову поруку, позивљу вас, да и ове године поновите манифестацију поштења и достојанства. У границама онога што вам је данас допуштено, одужите се борцима у које смо вјеровали и у које данас вјерујемо, јер су били велики у прегарању и умирању за слободу и јединство нашега народа. Није важно хоће ли та наша манифестација проћи кроз градске улице. Довољно је да прође кроз наше душе и да нико више не буде у сумњи да смо уз сва искушења и понижења остали вјерни идеалима најјачих и најсветлијих имена у хисторији старог и слободног Словинског Дубровника. ..”.(3)

Упркос прогонима у Бановини Хрватској Савјет дубровачких културних и националних установа (Дубровачка Грађанска музика, Дубровачко Радничко друштво, Д.С.П.Д.„Слога”, Матица Српска, Народна Одбрана, О.Н.О.„Нова Југославија”, Пододбор друштва Књегиња Зорка и Соколско Друштво) прославио је годишњицу  ослобођења  свог  града  13 новембар 1940. Лист „Дубровник“ је  констатовао  да  док  су  српска  и  југословенска  друштва  истакла  државне  заставе  „као  преставници  истинског  и  правог  Дубровника – Опћина  и  хрватска  удружења  тог  дана  давали  су  изглед  потпуно  једнак  свим   XIII новембра  у  бившој  Аустрији.”  (4) За Дубровачко српско пјевачко друштво „Слога“ сликар Атанасије Поповић насликао је икону св. Саве. Приликом прославе уласка српске ослободилачке војске у Дубровник 13. новембра 1940. на свечаном благодарењу у храму св. Благовештења, благословио је икону прота Митровић, а пјевачки хор „Слоге“ отпјевао је химну св.Саве. “ (5)

У листу  „Дубровник“ објављен је говор Божа Хопе одржан у дубровачком српском певачком друштву  „Слога” 1940. приликом прославе 22. годишњице доласка српске војске у Дубровник  13.новембра 1918. :  „на грушкој станици и добрим дјелом грушког пута, сила одушевљеног народа нестрпљиво ишчекивала долазак наших хероја; …претсједник Народног вијеча др. Петар Чингрија … добродошлицом поздравио Бијеле Орлове, … затим непрегледна поворка кренула за војском пут града, уз веселу попијевку и свирање Српске грађанске музике, кличући Краљу Петру и српској војски;  … пред градским вратима капетан Ђорђевић зауставио војску и казао : „Војници краља Петра ! У овом историјском часу када смо стигли пред капију града св. Влаха, прекрстимо се прије него уђемо у славни град” – И војници се побожно крсте и клањају се лику св. Влаха који је поврх градских врата, као симболу наше старе државе, нашег поноса, наше некадашње славе и величине. Дирљив је био онај час кад је војска …, улазила тихо у град, …” (6) 

Власт ХСС у Бановини Хрватској настојала је да забранама избрише трагове дотадашњег Дубровника. Томе се супроставио Савјет дубровачких културних и националних установа, који је упркос забранама наставио да обележава тај значајни датум у историји Дубровника.

 

 

Напомене :

  1. „13 новембра”, „Благодарење”, „Више помирљивости и обзира”, „Дубровник”, Дубровник, 18 новембра 1939, бр. 46, стр. 4;
  2. „Кратке вести из нашег Соколства”, „Соколски Гласник” Београд,  28 новембар 1939, бр. 47 и 48, стр. 7;
  3. „Проглас на Дубровчане”, „Дубровник”, Дубровник, 25 новембра 1939, бр.47, стр. 4;
  4. „Кроз град и предграђе”, „Дубровник”, Котор-Дубровник, 16.новембра 1940, бр.45, стр.3 – 4;
  5. „Икона св. Саве”, „Дубровник”, Котор-Дубровник, 30 новембра 1940, бр. 47, стр. 4;
  6. Божа Хопе, „Долазак ослободилаца у Дубровник ”, „Дубровник”,   Котор-Дубровник, 30.новембра 1940, бр.47,  стр. 3;

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

ЕРВИН БАЦИО РУКАВИЦУ ПАРЛАМЕНТАРНОЈ ВЕЋИНИ: Бољег у Црној Гори нема од Рање!

ЗАПАДНА СЛАВОНИЈА. 30 ГОДИНА ПОСЛИЈЕ: Срби обећали – „Бљеска“ више бити неће!

АНАЛИЗА: Срби на Балкану -Босна и Херцеговина (3)!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

voli1

КО ПРАВИ НОВАЦ У ЦРНОЈ ГОРИ: Електропривреда и „Воли“!

DRAA-1

СУЂЕЊЕ ДРАЖИ МИХАИЛОВИЋУ: Лажни свједоци и оптужница, рехабилитација 2015. године (ВИДЕО)!

Timočka

ПРОТИВ СРПСКЕ ТРАДИЦИЈЕ: Прославом 1. маја уништили обиљежавање Ђурђевдана!

pobjeda

САЊАРИ БИВШЕГ РЕЖИМА, „ПОБЈЕДА“ И РАНКО ЂОНОВИЋ: Нова лица ДПС-а нада и „свијетло на крају тунела“!

pl8

ПЉЕВЉА: Библиотека била домаћин „Дана културе Бошњака у Црној Гори“!