Промоција мржње, кроз предрасуде и лажи усмјерене ка различитим мањинама, поготово етничким и религијским, заједно с мизогинијом и религијским фанатизмом, све је присутнија у црногорском друштву, саопштило је више НВО.
-Одговорни државни органи морају се активно супротставити сваком облику фашизма и дискриминације, наводе ове НВО.
Како су истакли, посљедњих година, посебно забрињавају све присутнији покушаји ревизије историје, којима се релативизује суштинска разлика између фашистичког и антифашистичког покрета – први се бавио систематским истребљењем људи, а други њиховом одбраном и борбом против окупатора.
-Црна Гора јесте и мора остати утемељена у антифашистичком наслеђу, које је темељ данашњег демократског друштва и које не смије релативизовати, посебно не од стране доносилаца одлука, казали су.
Све чешће, додају, свједочимо оживљавању националистичких наратива, који би да завађају по етничкој и религијској основи, а који нас враћају у мрачне деведесете и ратове на тлу бивше Југославије.
–Изражавамо дубоку забринутост због толеранције државе према запаљивој реторици, која се све чешће чује у јавном простору. Посебно забрињава ратнохушкачка и националистичка реторика утицајних доносилаца одлука, попут посланика и предсједника Општине Никшић, Марка Ковачевића, или недавна изјава предсједника Србије, Александра Вучића, у емисији Ћирилица. Овакве изјаве доприносе јачању тензија и радикализацији друштва, те подстичу насиље, казали су они.
Такође, наглашавају, држава до сада није зауставила нерегистроване портале који стварају међувјерске тензије, шире дезинформације и предрасуде према мањинским групама, на тај начин подстичући мржњу и насиље.
–Ове “платформе мржње” пресликавају опасну реторику из деведесетих, напомињу.
Друштво и држава, поручују ове НВО, морају одмах реаговати на назнаке које могу изазвати тензије и подјеле, а потенцијално довести до нових трагедија.
–Позивамо доносиоце одлука да се суздрже од говора мржње и да појачају напоре у сузбијању екстремизма и нетрпељивости, кроз јачање институционалних капацитета за ефикасну борбу против ових деструктивних појава. С тим у вези позивамо предсједницу Административног одбора, Јелену Недовић, да омогући изјашњавање о укидању имунитета посланику Ковачевићу, казали су из ових НВО.
Очекују да државно тужилаштво досљедно поступа у складу са законом и реагује на сваки облик говора мржње.
-Сматрамо да је важно улагати у изградњу друштва отпорног на деструктивне утицаје, уз досљедну примјену закона и правовремену реакцију. Само одговорним дјеловањем можемо очувати друштвену кохезију и заштитити темељне вриједности антифашизма, које су дубоко укоријењене у културном наслијеђу Црне Горе, закључује се у саопштењу.
Невладине организације
Акција за људска права, Теа Горјанц Прелевић, извршна директорица,
Асоцијација Спектра, Јован Улићевић, извршни директор,
Центар за демократску транзицију, Милица Ковачевић, програмска директорица,
Центар за грађанско образовање, Далиборка Уљаревић, извршна директорица,
Центар за женска права, Маја Раичевић, извршна директорица,
Институт за медије Црне Горе, Оливера Николић, директорица