Предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић казао је јутрос на Првој Тв да је од 2020. године квалитет политичког живота у Црној Гори на много вишем нивоу него што је био раније.
–Оно што је било нормално аутократском режиму, гдје сте могли да хапсите посланике без скидања имунитета, је иза нас. Толеранцијом и политиком помирења коју промовишемо у Црној Гори важно је имати осјећај за људе и поштовати их а нарочито оне који иза себе имају народни легитимитет, који имају и посланици опозиције. Они могу да гријеше и ово што су радили са блокадом Парламента била је лоша одлука због које смо имали малу паузу у ураду Скупштине. Очекујемо да се опозиција врати у Скупштину и да да свој допринос. Данас када имамо Владу коју подржава више од двије трећине посланика у Скупштини Црне Горе имамо и обавезу више да тај однос према опозицији буде однос поштовања и уважавања али у коначном и однос гдје мањина не може зауставити живот читаве земље већ да морају схватити да постоји већина која доноси одлуке у име свих, казао је Мандић.
Мандић је додао да је опозиција имала и снажан притисак својих гласача да омогуће рад Скупштине.
–Сада имамо скупштину у пуном налету, имамо изгласане законе, очекујемо и повратак опозиције у посланичке клупе када им истекну казне на које сам се тешко одлучио јер мислим да је то задња мјера коју треба донијети. Ова Влада и ова парламентарна већина су урадили много. Просјечна плата прије 2020. године просјечна пензија је била 290 евра, док је просјечна плата била 511 евра док је данас просјечна плата у Црној Гори 1012 евра ( децембарска) а просјечна пензија 524 евра чиме је, за само четири године примјетан бољитак и поправљање квалитета живота у Црној Гори, казао је Мандић и подсјетио да је грађанска акције и притисак на трговинске ланце, који су грамзивошћу покушавали да стварају екстра профит, уродио плодом.
Предсједник црногорског Парламента наглашава да је слобода стигла у Црну Гору у којој се, коначно, боље живи.
Осврнувши се на протесте у Подгорици, које организује неформална група студената ,,Камо сјутра” која је и данас организовала вишесатну блокаду испред зграде Владе у Подгорици, због неиспуњених захтјева поводом трагедије на Цетињу у којој је убијено 13 особа, Мандић је казао да протесте треба процјењивати на основу људи који их подржавају а не на основу тога шта је неко најавио.
–Страшне трагедије на Цетињу тешко су погодиле Црну Гору али није добро преношење трагедије на политички терен. Колеге Шарановић и Бечић су радили свој посао и не могу их довести у директну везу са трагедијом на Цетињу. Сектор безбједности се појачава, расписан је конкурс за пријем полицајаца, како би се повећала безбједност грађана Црне Горе. Проблем је судство које је најслабија и најрањивија категорија нашег друштва. Потребно је борбу са нарко клановима у Црној Гори довести до краја и да истражимо злочине који су се десили а које наше правосуђе није успјело да ријеши као што су убиства Павла Булатовића, Душка Јовановића, Славољуба Шћекића и на десетине убистава јер је много људи погинуло како у политичким убиствима тако и невиних људи који су страдали у обрачунима нарко кланова. У Парламенту који је и институција која има и контролну функцију на путу смо да да изгласамо и анкетни одбор који ће се бавити неријешеним убиствима и свим оним што се дешавало прије двадесет пет година о чему судство није рекло своју ријеч. Иницијатива да се нарко кланови прогласе терористичким организацијама коју сам недавно поднио подразумијева ће однос према члановима тих организација бити другачији него што предвиђа садашњи ЗКП који би се такође мијењао у смислу поступања према њима. Ти људи су спремни на свашта па чак и да повриједе судију који треба да им донесе пресуду, казао је предсједник црногорског Парламента.
Извор: Тв Прва