Предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић присуствовао је данас свечаној сједници поводом Дана општине Мојковац и том приликом се обратио присутнима. На самом почетку, предсједник је истакао да му је изузетна част да општинском руководству, као и свим житељима Мојковца честита Дан општине, а свим православним вјерницима у Црној Гори рођење Богомладенца Христа уз поруку истине: Мир Божји, Христос се роди.
-Ове ријечи вјечности данас су нам најпотребније, јер се Црна Гора по други пут у релативно кратком временском периоду, суочава са незапамћеном трагедијом, болом и тугом који су погодили Цетиње и цијелу нашу земљу. У најтежим тренуцима, искра заједништва, солидарности и братске љубави најјаче засија и видимо да је цијела Црна Гора данас окупљена управо око тих вриједности, како би пружила мир у срцу и утјеху ближњем свом, истакао је предсједник Мандић.
Он је додао да има високу дужност и прилику да се захвали премијеру Вучевићу и братској Србији, као и Републици Српској, на томе што су изразили дубоку солидарност са нашим трагичним губитком и прогласили дане жалости.
-Бол не може бити умањена, али се лакше подноси када знамо да нисмо сами и да ће нам се у најтежем тренутку пружити братска рука помоћи, додао је Мандић.
Навео је да је Мојковац град дубоко укоријењен не само у историји наше Црне Горе, него и читавог региона са значајем који је кроз вијекове био од пресудне важности за овај крај.
–Претечу савременог Мојковца, град Брсково, основао је средњовековни српски краљ Стефан Урош Први Немањић и његова краљица Јелена Анжујска Немањић. Тај град који је настао средином 13. вијека убрзо је постао економски центар средњовековне државе. Толики значај овог мјеста потврђује и чињеница да је овдје отворен први рудник сребра и кован чувени „брсковски сребрни динар“ – званична валута средњовековне Србије, која је била призната чак и у Венецији, која је као што знамо током значајног дијела историје Европе и свијета била центар трговине, додао је предсједник Скупштине.
Предсједник је саопштио да су драгоцјену вјештину рударења и прераде метала су донијели у наше крајеве Саси који су избјегли са простора данашње Њемачке и да тим људима дугујемо велику захвалност јер су успоставили потпуно нову привредну грану која је ограмним приходима препородила државу и омогућила да се боље живи, а између осталог, да се саграде дивне српске светиње које сијају и у нашем времену.
-У новијој историји Мојковцу је било суђено да поново снажно закорачи у историју која надраста локални чак и државни ниво. Наиме, мало људи зна да је Први балкански рат управо почео овдје 26. септембра 1912. године, када су Колашинска и Дурмиторска бригада црногорске војске прешле ријеку Тару, стару границу Црне Горе, ослободиле Мојковац и попалиле Турске карауле. Мојковац је тако постао прво ослобођено мјесто у Првом балканском рату што се у времену пробуђеног патриотизма код држава тадашњег Балканског савеза – Црне Горе, Србије, Бугарске и Грчке изузетно цијенило и поштовало“ – додао је предсједник Мандић.
Апострофирао је да је данас у народном памћењу посебно урезан Божић 1916. године када је овај град постао симбол жртве, братске љубави и вјере, додавши да је тај херојски подвиг остао је уписан златним словима у историји Црне Горе и Србије.
-Наши јуначки преци повели су тада последњу битку Краљевине Црне Горе, а част да њом командује припала је сердару Јанку Вукотићу потомку оних великих предака које је опјевао Петар ИИ Петровић Његош у Горском вијенцу. Колашинској и Дурмиторској бригади, као и регрутским батаљонима који су водили ту битку остала је слава да су баш они затворили велику епску причу која је више од два вијека надрастала границе Црне Горе и слободарством кријепила дух окупираног Балкана. Посебно поштовање желим данас да искажем овдје присутним потомцима великих ратника, унуку команданта Мојковачке битке сердара Јанка Вукотића, који носи име свог славног претка Јанка, и праунуку бригадира Милоша Меденице, команданта Колашинске бригаде која је извела одсудни напад у том сукобу, Влатку Меденици, нагласио је предсједник Скупштине.
Предсједник је закључио да сјећање на све жртве ове велике битке и данас обликује дух Мојковца и цијеле Црне Горе и да примјери некадашњег економског препорода и неумрле војничке славе овог краја треба да буду трајна инспирација за новим подизањем овог града и читавог сјевера Црне Горе, те да важни пројекти чекају спремни, а младо руководство ове општине мора да покаже снагу, енергију и упорност како би се то што прије реализовало.
-Ја имам у њих велико повјерење и очекујем само добре вијести из Мојковца. Данас смо имали важне разговоре са предсједником Владе Србије и чврсто вјерујем у снажну подршку наше браће за реализацију неких од тих пројеката, закључио је предсједник Скупштине.