Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

ЈЕСЕН ЧЕТНИКА 1941. ГОДИНЕ: Ослобађање Лознице, Горњег Милановца, Чачка…, партизани напуштају опсаде градова и почетак братоубилачког рата!

Након Лознице, Крупња, Бајине Баште, некако баш ових дана, крајем септембра почетак октобра, и даље дубље у јесен, сећамо се годишњица великих догађаја, великих јунака и људи, али и издаје, напада са леђа, сећамо се одлобођења Горњег Милановца, Чачка, опсаде Краљева, борби на Церу и читавом Подрињу…
Веселин Мисита, Георгије Бојић Џиџа, Јован Дероко, Симо Узелац, Вучко Игњатовић, Звонко Вучковић, Драгослав Рачић, Милутин Јанковић, Милош Глишић, Јован Бојовић, нека су од имена која су тих дана била позната широм Шумадије и Централне Србије, већи број њих је живот и положило у устанку 1941.
На слици може бити: 18 особа и текст
Можда и најсветлији докази наше славне историје тог периода јесу иве слике пред вама где, четници и партизани спроводе заробљене немачке војнике. ,,Непобедиве” немачке војнике, разоружане, уплашеме за свој живот спроводе Срби у униформи ,,поражене” Краљевине или још чешће, у народном оделу са све торбом шареницом преко рамена.
У данима који ће уследити те крваве јесени 1941. имаћемо повлачење партизана са опсаде на Краљеву, стрељања у Крагујевцу и Краљеву, мучко убијање капетана Јована Дерока, прве сукобе четника и партизана у околини Ужица и Пожеге, Косјерић, Ивањицу, Ваљево…сламање црвене ,,републике” , офанзиву на Равну Гору…
извор: равногорски покрет
Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

ОД ШПИЈУНА ПРЕКО БАНОВИНА ДО КРАЉА: Црвени антисрпски 9. октобар!

ПРИНЦ ФИЛИП: Београду је потребан споменик краља Александра!

КЛЕПАЛА

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

major

ИСТОРИЈСКИ СРПСКИ ГОВОРИ, МАЈОР ДРАГУТИН ГАВРИЛОВИЋ: Наш пук је жртвован за част Београда и Отаџбине!

indija

ЗЕМУН: Отворени “Дани Индије”, изложба др Татјане Бурзановић из Црне Горе!

павле0

ЦРНОГОРСКИ ЧЕТНИЦИ: Убијање убијеног војводе!

aleksandar1

ПРИНЦ ФИЛИП: Београду је потребан споменик краља Александра!

M

КЛЕПАЛА