РАНКО РИСТИЋ О АТМОСФЕРИ У ШТАБУ НОВОГ ПРЕДСЈЕДНИКА САД: Трамп захвалан Србима, српски народ мора да искористи шансу и побољша односе са Америком!

-Председник Трамп и његови најближи сарадници веома су свесни велике подршке коју су имали међу Србима на тек завршеним изборима, како онима који живе у Америци и имају право гласа, тако и онима који живе у Србији и Републици Српској. Захвални су на томе и знаће то да цене, каже за Сербиан Тимес Ранко Ристић, бизнисмен из Чикага и један од лидера покрета МАГА Сербс, који је америчку изборну ноћ провео у друштву новог америчког председника и његових најближих сарадника у Wест Палм Бичу, на Флориди.

Ристић, који је за овај догађај добио специјалну позивницу као велики спонзор Трампове кампање, претходно се у мају месецу сусрео са Трампом у његовом штабу у месту Мар-а Лаго на Флориди, када је новоизабраног председника САД упознао са проблемима које имају Срби у Америци, али и Срби на Косову и Метохији и у Републици Српској (о чему можете читати ОВДЕ!)

У Трамповом изборном штабу наша делегација, предвођена бившим гувернером Илиноиса Родом Благојевићем, бројала је 6 чланова, и били смо дочекани врло срдачно, јер су нас његови људи препознали са претходних сусрета из Мар-А-Лага. Где год смо се појавили дочекивали су нас са осмесима и речима: „Хере аре тхе Сербс!“ (Ево их Срби!), јер знају да смо били уз Трампа када му је било најтеже, када су га прогањали по америчким судовима и изрицали му драконске казне, оптуживали га за сексуално злостављање…, истиче Ристић.

Он додаје да се српска делегација одмах по доласку скупила у хотелу и одржала састанак да би договорила како на најбољи начин да заступа интересе америчких Срба, Србије и Републике Српске, у случају да Трамп победи на изборима.

Већ у хотелу срели смо се са тимом Роберта Кенедија, једним од најближих Трампових сарадник, синовцем бившег америчког председника Џона Ф. Кенедија, и сином сенатора Роберта Кенедија, који су на нас оставили сјајан утисак јер су деловали као једна велика породица. Тај сусрет је имао и своју симболику јер су Трампа, републиканца, дошли да подрже један уважени члан породице Кенеди, која је деценијама била оличење Демократске странке, и Род Благојевић, који је као демократа два пута биран за гувернера. Позвани смо на пријем Кенедијевих, где смо Роберту Кенедију уручили монографију о 140 година дипломатских односа Србије и САД. Кенеди, који је лидер програма МАХА (Маке Америца Хеалтхy Агаин) и чека га високо место у новом Трамповом кабинету у Белој кући, био је одушевљен књигом и подршком Срба, а ми смо били одушевљени њиме, јер је диван, скроман човек, истиче наш саговорник из организације МАГА Сербс.

Ристић додаје да су ту упознали сина и ћерку Роберта Кенедија, која је водила његову кампању и изузетно познаје међународне односе и проблеме Србије јер је претходно 10 година радила у ЦИА.

-Донирао сам новац за Кенедијеву кампању јер га сматрам изузетним стручњаком на пољу медицине, фармације и здравства, темама које су значајне за све нас, за нашу децу. Ја сам, наравно, био тек један од многих спонзора, па ме је пријатно изненадило колико су сви у његовом тиму били упознати са тим, да знају моје име, прилазе ми да се поздраве, захваљују. Кенедијев тим је оставио импресиван утисак на мене, а сигуран сам и да је његова подршка у кампањи много значила Трампу.

А онда се делегација српских бизнисмена придружила најближим Трамповим сарадницима у његовом штабу, месту где су се очекивали резултати избора.

-Чим смо стигли могли сте по атмосфери осетити да се очекује победа јер су сви били позитивни, добро расположени, љубазни, није било нервозе. Ту су били сенатори, конгресмени, најважнији људи из његове кампање, власници великих компанија, највећи спонзори. Расположење је расло како су резултати стизали, а победа у свакој држави је прослављана овацијама и здравицама, враћа филм Ристић и истиче:

-Мени лично је кључни тренутак био када сам видео да је у држави Илиноис, у којој иначе живим, и у којој демократе обично убедљиво побеђују, чак 45% бирача гласало за Трампа. Тада сам знао да добија изборе! Да је победа коначна сазнали смо много пре него што је то објавила телевизија Фоx Неwс, јер смо резултате добијали пре медија. Уследило је велико славље, а онда и Трампов излазак на бину са породицом и обраћање. Одушевило ме је што није говорио помпезно, што није ликовао у тој великој победи и највећем политичком цомебацк-у у америчкој и светској историји, већ је био скроман, озбиљан, захваљивао је људима који су му помогли и истицао њихове заслуге.

Славље је, како каже, потрајало до 5 ујутру, а посебно му је пријало то што су му многи пришли и захвалили на српској подршци.

-У Трамповом тиму су били одушевљени гестом председника Републике Српске, који је једини државник поред мађарског председника Орбана који је отворено подржао Трампа у кампањи. Додик је био и први председник који је честитао на победи. Када сам показао тај чланак из Вашег Сербиан Тимес-а, један од људи из његове кампање ми је тражио линк и шеровао тај текст на друштвеним мрежама. Показао сам им извештаје из српских медија који су пратили изборе даноноћно и они просто нису могли да верују да у једној далекој земљи постоји толико интересовање за америчке изборе, као и да је тако велика подршка председнику Трампу. Поготово када су видели да је у Бањалуци организовано славље и да председник Додик, који је под америчким санкцијама, држи у рукама америчку заставу, а на глави МАГА качкет, констатује српски бизнисмен из Чикага, члан покрета МАГА Сербс.

Ристић сматра да је Додикова подршка Трампу имала великог одјека у Америци, где живи велики број Срба који потичу из Републике Српске.

Његов позив је допринео да многи наши људи изађу и гласају, што је велика ствар. Као што је велика ствар да се у Републици Српској, земљи чији је народ много пропатио због политике неких претходних америчких администрација, слави уз махање америчким заставама, и да бањалучка Палата Републике сија у америчким бојама.

Ристић сматра да је све што се дешавало на Флориди, као и претходних месеци у кампањи, гаранција да ће Србија, Република Српска и српски народ са обе стране океана имати шансу да наредне четири године унапреди односе са САД и да се наш глас боље чује у Вашингтону.

Мислим да смо по први пут као српска заједница наступили тимски и да смо као прва наша организована делегација МАГА Сербс урадили велику ствар. Сада сви, од председника Трампа па надаље, људи из његовог тима, његова породица, одлично знају колико су Срби допринели његовој победи, финансијски, нашим гласовима у кључним сwинг државама, али и медијски. Били смо у прилици да разговарамо са Трампом и да му лично пренесемо ту подршку и сигуран сам да ће он знати то да цени. Шанса је ту и треба је искористити!, истиче Ристић, али додаје да сада треба наставити са активностима:

– Срби су протеклих деценија правили грешку зато што се нису ангажовали у политичком животу Америке. Сада смо ту грешку исправили, али треба радити даље. Ми као амерички грађани српског порекла морамо пронаћи начина да српске интересе ускладимо са америчким и да се изборимо за један фер однос, који нисмо имали пре. Добра ствар је што је историјски тренутак повољан. Срби су до сада били жртве глобализма, а наредне четири године имаћемо Белу кућу која не подржава глобализам. Ови избори су показали да већински српски и већински амерички народ подржавају исте принципе, што је веома важно. Наша дијаспора у САД је учинила први, велики корак, у приближавању Србије и Америке. Али ништа не долази преко ноћи и аутоматски, поготово када је у питању спољна политика САД. Надам се да ће наши политичари у Србији и Републици Српској, председници Вучић и Додик, знати шта да раде убудуће, да ће бити упорни и искористити тренутне односе снага.

Притом не мислим да ову ситуацију треба искористити на штету других народа на Балкану, већ радити на томе да свима буде боље и да се тензије смире. Као неко ко долази из Републике Српске, сматрам да је стабилност Босне и Херцеговине свима у интересу. А чињеница да САД више неће бити светски полицајац омогућиће и другим народима, па и српском, да узму судбину у своје руке, констатује на крају Ранко Ристић, српски бизнисмен из Чикага и члан покрета МАГА Сербс.

Председник РС Милорад Додик се од 2017.године налази под санкцијама због ометања Дејтонског мировног споразума, а јуче је на листу тих санкција стављен и његов син Игор Додик. Ранко Ристић сматра да те санкције могу бити укинуте, али свакако не одмах.

Политика је вештина могућег и ја се надам да ће након година сукоба са америчким амбасадором у БиХ америчка застава која се вијори у Бањалуци представљати прекретницу. Заправо прилику да до ње дође, али то ће бити дуг и мукотрпан процес. Стејт Департмент је гломазан апарат у коме се није много мењало од 1990-тих година, када су Сби били лоши момци. Српски народ у Републици Српској је доста пропатио због претходне америчке политике, постоји неповерење, али сада су се стекли услови да се ствари покрену у позитивном смеру и ја не сумњам да ће до тога доћи.

Ранко Ристић као посебно искуство истиче сусрет са госпођом Елен Бек из Аризоне, лидерком једне од најпознатијих хришћанских група у оквиру Републиканске партије и великом донаторком Трампове кампање.

Госпођу Бек сам срео у мају месецу у Мар-а-Лагу, када сам са нашом делегацијом седео на вечери са председником Трампом. Током састанка обратио сам се председнику и испричао своје животно искуство, како смо се у Босни борли против 3,000 муџахедина, док су нас ЦНН и амерички медији приказивали као лоше момке. И како су два муџахедина који су били у кампу Ел Муџахид у близини Завидовића, на имању мог покојног дједа, Ал Михдар и Ал Хазми, само неколико година касније отели авион Америцан Аирлинес 77, са којим су се 11. септембра закуцали у Пентагон, присећа се Ристић и додаје:

-Све време поред Трампа је седела једна старија госпођа, којој тада нисам знао име. Сазнао сам га исто вече, када је председник Трамп, обраћајући се скупу, питао да ли у публици има неки републиканац који је спреман да донира милион долара за кампању, а који ће заузврат добити прилику да се обрати са бине. Руку је дигла госпођа Бек, изашла и рекла само једну реченице: „Бог ми је рекао да те подржим и ја то сада чиним!“

На пријему који је уследио био сам изненађен када ми је госпођа Бек пришла и обратила се. Рекла ми је да је чула мој говор пред Трампом, те да је мислила како је Бог послао да буде крај Трампа, а заправо је послао да упозна мене. Позвала ме је да гостујем у њеном подкасту, у коме су гостовали многи познати амерички политичари, попут сенатора Теда Круза и Бена Карсона, и испричам своју животну причу – како је један младић избеглица, кога је Америка бомбардовала, после такве неправде преселио у САД и постао амерички патриота. На крају смо снимили четири епизоде које је она емитовала и то је искуство које ћу памтити цео живот. Сада смо се поново срели у изборној ноћи, и заједно прославили победу, каже Ристић.

Наш саговорник сматра да је нови Трампов мандат прилика да у светским оквирима завлада нова ера мира и смањења тензија.

Он је већ најавио свој ангажман на обустављању сукоба у Украјини и на Блиском истоку и не сумњам да ће искористити сав свој утицај да Зеленски и Путин седну за преговарачки сто, као и да се заустави сукоб Израела с једне и Палестинаца и Ирана с друге стране. Његов претходни мандат је једини у коме Америка није покренула ниједан рат, смањене су тада тензије са Северном Корејом, која за четири године није лансирала ниједан пројектил, Палестинци и Изреал су потписали примирје…Што се нас тиче, Трампова је заслуга споразум Вучића и Куртија чију је реализацију, на жалост, Бајденова администрација прекинула одмах по доласку на власт. Сад је прилика да се тај споразум реализује до краја

извор: сербиантимес

 

 

Подијели на друштвеним мрежама

Слични чланци

ЕДИ РАМА: Албанци у сваком погледу све више напредују, само Србија смета!

КИНЕСКИ ЗИД: Хрватска са пртљагом НДХ-а поставља хуманитарна питања!

„КОНТРОВЕРЗА“, СВЕТИСЛАВ ЛУТОВАЦ И ИГОР ДАМЈАНОВИЋ: Русија мета Запада од давнина, у Москви се не очекује много од Трампа!

Друштвене мреже

Најчитанији чланци

petokraka21

КОМУНИСТИ ЦРНИ ВРАНИ: „Обзнана“!

skadarcrno

ИЗА СЦЕНЕ: Четврти скадарски рат 1912. и 1913. године (2)!

rumija6

ЛИТУРГИЈА НА РУМИЈИ: Црква окована ледом грије срца вјерника!

cetinje-1-scaled-2

ШТА СЕ СВЕ ДЕШАВАЛО НА ЦЕТИЊУ КОБНОГ 1. ЈАНУАРА: Полиција пошла на погрешну адресу!

4 (1)

ИЗА СЦЕНЕ: Четврти Скадарски рат 1912-13 године!