Врућина очито има улогу у њиховој брзини јер су се у контролисаним условима у лабораторији на 10 степени кретали само 5,7 центиметара у секунди.
Сахарски сребрни мрав, Цатаглyпхис бомбyцина, у секунди може да направи 50 корака.
Харалд Волф, професор на Универзитету у Улму, и његове колеге брзину тих мрава успјели су да сниме тако што су поставили камеру изнад улаза у њихов мравињак у Тунису.
Премда разлог њихове изванредне брзине тек треба доказати, Волф мисли да разлог лежи у томе што имају нешто краће ноге од својих рођака.
„С тим краћим ножицама могу боље да синхронизирају оне које им остају на тлу“ казао је за АФП.
<ифраме њидтх="560" хеигхт="315" срц="хттпс://њњњ.yоутубе.цом/ембед/5089нКофСвњ" фрамебордер="0" аллоњ="аццелерометер; аутоплаy; енцрyптед-медиа; гyросцопе; пицтуре-ин-пицтуре" аллоњфуллсцреен>ифраме>
Њихови плитки кораци спрјечавају их да потону дубоко у пијесак док преко дина трагају за угинулим инсектима попут мува, буба и лептира. То се чини мудром стратегијом у подручју гђе температура пијеска досеже и 60 степени Целзијусових.
А ако је потребно ти се мрави могу дати и у „галоп“ симултано са шест ногу у ваздуху, додирујући тло само седам милисексунди.
Врућина очито има улогу у њиховој брзини јер су се у контролисаним условима у лабораторији на 10 степени кретали само 5,7 центиметара у секунди.
Због врућине и бројних природних непријатеља, сахарски сребрни мрави дневно проводе само десетак минута изван мравињака.
Но постоје животиње које сахарског сребрног мрава побјеђују у пређеној дужини властитог тијела у секунди.
Рецимо, аустралијска тиграста буба то успије 171 пут у секунди, а калифорнијска гриња 377 пута.