Адвокат Далибор Каварић осврнуо се на најновије медијске нападе на РТЦГ и РТВ Подгорица, истичући да се измишљају афере како би се направила штета тим медијима.
Реаговање Каварића преносимо интегрално:
У својству пуномоћника Владимира Оташевића а на информaцију објављену у поменутом медију у штампаном и електронском издању, која се односи на вијест да је Основни суд у Подгорици поништио по тужби једне од кандидаткиња госпође Дубравке Перовић одлкуку о именовању Владимира Оташевића за вршиоца дужности директора РТВ Подгорица, и истовремено одбио тужбени захтјев наведене тужиље у дијелу којим је тражила да се изврши поновни избор в. д. директора указујем поменутом медију и јавности на неколико новинарских, логичних и правних преступа приликом пласирања ове информације.
Наведена информација је представљена, већ у самом наслову као негативно сензационалистичка вијест са дозом неморалности, незаконитости и скандалозности, јер би произилазило да неко упркос „незаконитом избору наставља да обавља дужност“ одговорног лица. Предње иако се ни у самом тексту не спори да се ради о избору Владимира Оташевића за вршиоца дужности директора РТВ Подгорица а да је Оташевић у РТВ Подгорица у пуном мандату.
Информација је представљена као негативна сензација иако и из самога текста несумљиво произилази да се Владимира Оташевића у вријеме обљављивања спорне информације налази на дужности директора РТВ Подгорицау пуном мандату а да предмет судског спора није ово именовање Оташевића, односно да није споран његов садашњи-пуни мандат па се поставља питање: како „Оташевић сједи незаконито у фотељи“?
Одбијајући дио тужбеног захтјева тужиље у дијелу којим је тражила да се изврши поновни избор в. д. директора је објављен у тексту као периферна, мање битна и негативна информација, која се по духу и циљу текста предстваља читаоцу, тако да му намеће утисак да је овај дио пресуде којим је одбијена тужба тужиље гдје тражи да се изврши поновни избор в. д. директора, нелогичан и супротан са дијелом пресуде којим је поништен избор директора иако то ни суштински, ни правно, није тачно.
Наведена преуда Основног суд у Подгорици је неправоснажна, тек донешена и све странке је још нису ни примиле, упркос чему се она у Вијестима тумачи као дефинитивна, негативна и правно перфектна, а што није ни професионално новинарски, ни правно ни новинрски ектички и коректно, истовремено представљајући изузетан пристисак на више судске инстанце, преко изазивања нагативне емоције јавности а што представља недопуштен, противан кодексу новинара и новинрско етички недопуштен начин утицаја на судску власт, умјесто улоге новирнарства да информише о судским одлукама а не да их креира, антиципира и доноси.
Изношење детаља из пресуде о томе колико се кандидата пријавило за в. д. директора Градске телевизије прије двије године, селективно цитирајући дјелове пресуде; да се пријавило шест кандидата, од којих су четворо из те медијске куће – Раде Војводић, Дубравка Перовић, Борис Ђуровић и Балша Ракочевић, а двоје ван тог друштва – Оташевић и Андријана Кадија да и то да је Савјет констатовао, да су њихове пријаве непотпуне и да ти кандидати не испуњавају услове сходно члану 45 Одлуке о оснивању друштва, те како је Савјет гласало и који је члан Савјета издвојио мишљење, представља скандалозно, правно недопустиво анализирање неправоснажне судске одлуке, на лаички и произвољан начин, који код читаоца треба да изазове осјећај објективног правног тумачења, који критички анализира дјелове образложења пресуде који аутору и објављивачу информације није по вољи, и предствља својеврсну, незакониту ревизију судске пресуде у потпуно неформалном и незаконитом поступку, у коме новинар преузима улогу судије и коначног суда судских институција.
Из самога духа објављеног текста и његовог наслова, очигледан је рукопис и намјера поновног прављења вјештачке и измишљене афере, довођења овога сјучаја у везу и изазивања осјећаја „неправде у именовању“, како је то фабриковано и у случају измишљене афере у именовању директора РТВ ЦГ Бориса Раонића. На овај начин Вијести путем хибридног новинарства користећи разгранату мрежу друштвеног утицаја и моћи на носиоце јавних фунција, а након што су превазишле своју уобичајену амбицију у монополу на искључиву и објективну истину и на себе као на глас цијелога народа, промовишу сљедећи и највиши идеал: дјеловање на кадровску, уређивачку и стратешко-медијску политику и у свим другим медијима, са екслузивним правом проглашавања за јерес свега што се не уклапа у новинарске светоназоре Вијести, за персону нон грата и за преступника сваког запосленог или функционера који није њихов избор и препорука, и који не пристаје да кроз уређивачку политику свог медија спроводи стратешке идеолошко-новинарске и друге друштвене вриједности које заступају и промовишу Вијести.
Молим новинаре и медије да приликом објављивања неправоснажне пресуде и инфорамција у вези тога да исту објаве интегрално, са назнаком да није коначна, објективно и без субјективних импресија и покушаја пријевременог професионалног и моралног дискредитовања колега и руководилаца из других медија.
Пуномоћник Владимира Оташевића, адвокат Далибор Каварић је партнер и сарадник ДПНЦГ у пројекту правне заштите новинара чланова друштва проф. новинара у случајевима кршења њихових права и напада на њих као и заштиник права и интереса новинара пред судским и другим органима у Црној Гори.