Епидемиолог Милена Поповић-Самарџић оцијенила је да Црна Гора дужи временски период нема контролу над епидемијом корона вируса, чему свједочи податак из примарне здравствене заштите да се све више пацијената са упалом плућа лијечи у кућним условима.
Поповић-Самарџић је у Јутарњем програму ТВЦГ истакла да се пацијенти са обостраном упалом плућа и падом сатурације лијече у кућним условима.
–То вам је добар показатељ колико је све изван контроле. Ти људи су преморени, до скоро је било 12 љекара који су током десет дана бринули о 5.500 заражених у Подгорици, истакла је она.
На питање да ли Црна Гора бира између здравља и економије, она је истакла да наша земља нема избор између те двије опције, које је „неко лажно наметнуо“.
–Ми смо земља која се ослања на услужни сектор, који немамо ако имамо оволики здравствени проблем, ми немамо ни економију ако имамо овакав јавно-здравствени систем. Дакле, у прилог томе рећи ћу да све земље које су добре у контроли епидемије, то су једине земље које су успјеле да сачувају показатеље економске стабилности, истакла је Поповић-Самарџић.
Коментаришући мјере НКТ-а, она каже да би мјере требало уводити и евалуирати након одређеног периода, те јавност упознавати са њиховим ефектима. Јаз између НКТ-а и Института за јавно здравље је, каже она, примјер јаза између политике и струке, па би требало изабрати да ли ћемо се водити политиком и интересним сверама појединих структура, или ћемо се водити јавно-здравственим проблемом и мишљењем стручне јавности.
–Као посљедица тога имамо овакве резултате, лутамо између приоритета једне структуре, па друге структуре, повлађивање једној, па другој структури. Ми константно санирамо штету због лутања у стратегији, истакла је Поповић-Самарџић.