Одлука о ограничењу слободе кретања коју је синоћ донијело Национално координационо тијело за заразне болести (НКТ), из угла Устава и закона је правно утемељена, а њен циљ легитиман, оцијенили су из Грађанске алијансе (ГА). У анализи коју је урадила та НВО наводи се да одлука ипак није адекватно представљена и објашњена грађанима.
–Без адекватног образложења лаичка и укупна јавност тешко може испитати правно утемељење донијетих мјера, што може појачати страх и панику. Зато је врло важно да Влада на прави начин представи и објасни грађанима уведене мјере, а не преко твитера, које велики број грађана не користи, наводи се у закључку анализе коју је урадила ГА.
Сматрају да конфузију у стручној јавности прави то што се јавно у обавјештењима Владе као доносилац одлука представља Национално координационо тијело за заразне болести (НКТ) којим предсједава потпредсједник Владе Милутин Симовић.
–У службеном листу објављују се одлуке Министарства здравља, које потписује министар здравља. На сајту Владе и Службеном листу није објављена одлука о оснивању овог Координационог тијела, па није јасно предочено ни да је ово радно тијело Министарства здравља, ни из ког разлога њиме предсједава неко други у односу на оно што је у Закону у члану 10. прецизно предвиђено. Наглашава се кршење мјера НКТ, подлијеже кривичној одговорности и да су запријећене најстроже законом предвиђене санкције према свим прекршиоцима, оцјењују из ГА.
Због тога је, додају, врло важно и да јавности буду јасно представљене све одлуке па и она о оснивању НКТ-а.
–Ова чињеница додатно обавезује Владу да са посебном пажњом приступи комуникацији о овим темама, како грађани и јавност не би доводили у питање уставност донијетих мјера, о чему се у политичкој, медијској, лаичкој јавности и на друштвеним мрежама, без потребе води непотребна дискусија, имајући у виду озбиљност укупног тренутка, казали су из те НВО.
Из ГА су на крају похвалили НКТ за активности у протеклом периоду ријечима Андреја Абрамовића судије Уставног суда у Хрватској: „Нема те нужде која оправдава поступање мимо закона и Устава јер и Устав и закони регулишу стање нужде. Не чини заједници најбоље онај ко тражи пречице већ онај који одржава путеве. Процедура је главна заштита демократије, а дугорочно гледано штета на демократији већа је од штете изаване било каквим вирусом“.